Slovenský prezident Kiska oznámil, že sestavením vlády pověří Fica

První, kdo bude mít příležitost sestavovat příští slovenskou vládu, bude současný premiér Robert Fico. Slovenský prezident Andrej Kiska dnes oznámil, že předsedu strany Smer-SD tímto úkolem pověří v úterý. Během dneška a zítřka se slovenská hlava státu sejde s představiteli stran zvolených do parlamentu. Výjimkou je krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, kterou Kiska na schůzku nepozval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka | Foto: Filip Jandourek

„Jsem rozhodnutý pověřit předsedu strany Smer, která získala ve volbách nejvíce hlasů, sestavením vlády a většinové koalice, která by za takovou vládou stála,“ prohlásil Kiska.

Slovenský prezident očekává, že jednání o vzniku nové vlády budou náročná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenskou povolební matematiku přiblížil redaktor Vojtěch Berger

„Voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situace. Je tu více dělicích čar mezi zvolenými politickými stranami. Některé nelze překonat, ani by to nebylo správné. Některé nebude jednoduché překonat, ačkoliv to patrně bude nevyhnutelné,“ uvedl Kiska.

Do slovenské sněmovny se dostalo osm politických stran a hnutí. Z dosavadních vyjádření jejich zástupců o povolební spolupráci vyplývá, že vládu s většinovou podporou ve sněmovně by musely složit nejméně čtyři strany. To by znamenalo výraznou změnu oproti současnosti, kdy je v úřadu jednobarevná vláda Smeru-SD.

V sobotních volbách ale Ficův Smer-SD výrazně ztratil a místo dosavadních 83 poslanců ve 150členné sněmovně bude mít strana 49 zástupců.

S Kotlebou ne

Fico už po volbách vyloučil spolupráci se stranou Mariana Kotleby. Zároveň Svoboda a Solidarita, což je druhá nejsilnější strana vzešlá z voleb, nechce kabinet se Smerem.

Pokud to bude platit i dál, nabízí se vznik čtyřčlenné koalice vedené Smerem, ke které se přidají aspoň dvě strany z dosavadní pravicové opozice a také nacionalistická Slovenská národní strana, nebo pravicová, byť dost nesourodá, koalice, kde by bylo minimálně pět stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolební situaci na Slovensku mluvili zpravodaj ČRo Petr Vavrouška a politolog Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky

Politolog Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky si myslí, že šance na sestavení politické vlády jsou nízké – kvůli programovým rozporům i kvůli vyhroceným vztahům. Pak by přišly na řadu úvahy o úřednické vládě.

„Paradoxně získat souhlas širšího spektra politických stran pro podporu úřednické vlády možná po těch selháních při pokusech o sestavení stranické vlády bude jednodušší, než získat souhlas pro spolupráci stran v rámci společných koalic,“ uvažoval Mesežnikov v rozhovoru pro Český rozhlas.

Příliš dlouhý proces by se však Slovákům nehodil. Takříkajíc je tlačí čas, protože země v červenci přebírá předsednictví Evropské unie.

Kotlebova Lidová strana je fašistická, řekl Zeman. K jejímu růstu prý přispěla média

Číst článek

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky | Foto: ČRo

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme