Slovenský prezident odvolal ministra Ruska

Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes odvolal z funkce vicepremiéra a ministra hospodářství Pavla Ruska. Učinil tak na návrh premiéra Mikuláše Dzurindy poté, co šéf resortu hospodářství odmítl dobrovolně podat demisi kvůli aféře se stamilionovou půjčkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Rusko | Zdroj: ČTK

Dzurinda dal Ruskovi nejprve ultimátum, aby odstoupil sám. Když tak ale Rusko dnes do deseti ráno neudělal, šel ke Gašparovičovi, který ministra bez prodlení z vlády propustil.

Prezident prohlásil, že nemíní v současné situaci věci zdržovat. Řekl, že země má dobrý kredit, a proto by byl nerad, aby dala zahraničí najevo, že neumí řešit vlastní problémy. Návrh premiéra na odvolání Ruska proto akceptoval okamžitě.

Hodinu po setkání s Dzurindou pozval prezident ministra hospodářství, aby mu předal odvolávací dekret. Rusko si ale pro dokument osobně nepřišel. Prezident zároveň pověřil dočasným vedením resortu vicepremiéra a ministra financí Ivana Mikloše.

V Ruskově Alianci nového občana (ANO) došlo v noci na dnešek k rozkolu a předsednictvo liberálů rozhodlo, že z vlády stáhne i své zbývající dva členy - ministra zdravotnictví a kultury Rudolfa Zajace a Františka Tótha. Dzurinda se ale prý zatím nerozhodl, zda i Zajace a Tótha nechá odvolat.

Pavol Rusko oznámil, že v souvislosti s obviněním z nelegálního převodu peněz podá trestní oznámení. Odjel na východ Slovenska, aby v regionech jednal o vzniklé situaci. Do regionu míří i odvolávaní ministři a místopředsedové strany. Netají se tím, že ANO hrozí vážný rozkol.

Předseda Aiance nového občana si v roce 2003 již jako ministr prostřednictvím jedenácti směnek vypůjčil od podnikatele Ľubomíra Blaška zhruba 100 milionů korun. Tvrdí, že peníze vrátil, několikrát ale změnil své vysvětlení, odkud peníze na splacení dluhu vzal.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme