Slovenský soud propustil na svobodu kriminalisty z elitní jednotky NAKA. Zůstávají ale obvinění

Bratislavský krajský soud dnes propustil z vazby čtveřici obviněných kriminalistů elitní policejní jednotky NAKA, kteří vyšetřovali i citlivé kauzy. Změnil tak rozhodnutí soudu první instance a samotné stíhání kriminalistů, kteří ale zůstávají obviněni, označil za neopodstatněné. Informovala o tom slovenská média, která případ dříve označila za výsledek války mezi bezpečnostními složkami státu.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Z vazby byl propuštěn také obviněný prozatímní šéf policejní inspekce. Policejní inspekce podle dostupných informací v září obvinila zmíněné vyšetřovatele i kvůli tomu, že chtěli stíhat pracovníky inspekce v odplatě za to, že ti vyšetřovali podezření z manipulace svědeckých výpovědí na úřadu NAKA.

Bývalý elitní prokurátor Kováčik dostal 14 let vězení. Slovenský soud mu vyměřil trest za korupci

Číst článek

Advokát Peter Kubina, který zastupuje dva ze čtveřice kriminalistů, podle listu Denník N řekl, že na základě dosud zveřejněných informací krajským soudem očekává zrušení obvinění svých klientů a vyvození odpovědnosti vůči organizátorům vymyšleného trestního stíhání. Zrušit obvinění může prokurátor, který není vázán zmíněným názorem soudu.

„Spravedlnost a čestnost zvítězila. Rozhodnutí krajského soudu je zadostiučiněním pro všechny, kteří věří, že Slovensko je připraveno na očistný proces, jakkoliv náročné a nepříjemné to bude,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr vnitra Roman Mikulec.

Stávající vládní koalice si za jeden ze svých hlavních cílů dala potírání korupce a obnovení důvěry obyvatel v právní stát.

NAKA začala po loňských volbách stíhat několik desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Ten dlouhodobě tvrdí, že některá stíhání jsou účelová, politická a založená na manipulacích s výpověďmi svědků.

Několik z obviněných mezitím začalo spolupracovat s policií nebo po doznání vyvázli u soudu s podmínkou.

Britský policista dostal za znásilnění a vraždu mladé dívky doživotí. Soud mu upřel i předčasné propuštění

Číst článek

Zmíněné čtveřice obviněných kriminalistů se už dříve zastali někteří představitelé vlády. Například šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič označil stíhané vyšetřovatele za lidi, kteří se nenechali koupit.

Krátce po obvinění elitních vyšetřovatelů premiér Eduard Heger oznámil, že vzniká pracovní skupina, která připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek. Podle něj je třeba z policie i prokuratury vypudit mafii.

Hnutí Jsme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára se už ale postavilo proti tomu, aby byla oslabena pravomoc generálního prokurátora zastavovat stíhání obviněných.

Tuto možnost prokuratura využila například před několika týdny, když v různých kauzách zrušila stíhání někdejšího šéfa slovenské civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského i spoluzakladatele finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Pčolinského do čela SIS navrhlo právě hnutí Jsme rodina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme