Slovenský soud osvobodil hackery, kteří se nabourali do NBÚ

Slovenský soud osvobodil dva počítačové hackery, kteří se v roce 2006 nabourali do tajné státní sítě. Rozluštili jednoduché heslo a ovládli e-mailovou poštu Národního bezpečnostního úřadu. Případ se bral jako precedens v počítačovém pirátství na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Soudkyně osvobodila oba obžalované pro nedostatek důkazů. Prokurátor pro ně požadoval podmíněný trest ve výši jednoho roku. Obhajoba argumentovala tím, že nelze někoho odsoudit jen proto, že upozornil na špatné zabezpečení státního úřadu a že oba hackeři vlastně státu prokázali službu, když primitivní osmimístné heslo rozlouskli. Prokurátor se proti rozsudku odvolal.

Hackerům pomohlo k mírnému ortelu i to, že svým počínáním nezpůsobili žádnou materiální škodu. Pouze Národní bezpečnostní úřad utrpěl morální újmu v tom smyslu, že se znemožnil jako údajně nedobytná informační instituce. Klíčové heslo, kterým se úřad chránil totiž prý znělo opravdu banálně - nbusr123.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme