Slovenský soud potvrdil nezákonnou segregaci romských dětí ve škole

Odvolací soud v Prešově na východním Slovensku definitivně potvrdil, že romské děti musejí sedět ve školních třídách dohromady s neromskými. Jinak je to diskriminace. Údajně vůbec první rozsudek v téhle věci na Slovensku se týkal jedné konkrétní školy. Dopad může mít ale na spoustu dalších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola v Šarišských Michalanech | Foto: Vojtěch Berger

Soud zakázal segregaci romských dětí ve škole v Šarišských Michaľanech u Prešova. Tam mají s čistě romskými třídami mnohaleté zkušenosti, tvrdí ale, že je nevytvářejí na etnickém základě.

Dětem z romských osad podle učitelek často chybí základní hygienické návyky, jen těžko lámou slovenštinu, do školy chodí hladové a neudrží pozornost. To, že jsou ve společných třídách, jim prý umožňuje dělat rychlejší pokroky.

Rodiče ostatních dětí už ale dříve vyjádřili obavy, co udělá smíchání žáků s kvalitou výuky a své děti chtějí někteří ze školy odhlásit. Romské třídy jsou na východním Slovensku běžnou praxí, průlomový rozsudek by proto mohl inspirovat žaloby proti dalším školám.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme