Slovenský soud projedná stížnost ve sporu o evidenci Babiše u StB

Slovenský ústavní soud znovu otevírá případ Andrej Babiš a StB. Projedná stížnost tamního Ústavu paměti národa, který se k němu odvolal kvůli údajným procesním chybám u soudů nižší instance. Nejvyšší soud potvrdil letos v lednu, že šéf hnutí ANO nebyl agentem komunistické Státní bezpečnosti.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ústav paměti národa se ohrazuje třeba proti tomu, že u krajského soudu vypovídali bývalí agenti STB, které nikdo nezbavil mlčenlivosti. Nejvyšší soud o to pak dodatečně požádal slovenské ministerstvo vnitra. Takový postup je podle ÚPN nestandartní.

Babiš byl agentem StB, trvá na svém slovenský Ústav paměti národa. Podal ústavní stížnost

Číst článek

Pokud mu dá ve čtvrtek justice zapravdu, ruší tím stanovený verdikt, jak předpokládá právník ÚPN Pavol Poláček. „Když to povím jednoduše, věc se dostane zpátky k soudům nižšího stupně a věc se znovu projedná,“ vysvětlil právník Radiožurnálu. Pokud soud stížnost zamítne, celý případ tím definitivně skončí.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Už dříve zopakoval, že za socialismu jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

Archivní dokumenty, které nyní spravuje ÚPN, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme