Slovenský soud zváží, jestli požádá Maďarsko o vydání Csatáryho

Slovenský soud přezkoumá kauzu údajného válečného zločince Lászla Csatáryho a zváží, jestli požádá o jeho vydání z Maďarska. 97letého Csatáryho zatkli před dvěma týdny v Budapešti. Jako někdejší policejní důstojník se měl podílet na deportacích tisíců Židů z košického ghetta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

László Csatáry | Zdroj: Reuters

Slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec by si přál, aby se Csatáry dostal před slovenské soudy.

„Já osobně mám zájem, aby po pečlivém a bezodkladném prověření všech souvislostí byl László Csatáry vydán na Slovensko a nastoupil do výkonu trestu odnětí svobody. Bez ohledu na časový odstup platí, že jde o nepromlčitelné zločiny, které není možné omlouvat jednoduše odvoláváním se na plnění rozkazů,“ prohlásil.

K vydání Csatáryho na Slovensko vyzvaly ministra i slovenské židovské organizace. Jestli bude nakonec Csatáry vydán, záleží na okresním soudu v Košicích, který teď celý případ zkoumá. Šetření by mohla vyústit v žádost o evropský zatykač na Csatáryho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ údajného nacistického zločince Lászla Csatáryho popsal ve Světě o třetí na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

Tomáš Borec také řekl, že chce na činnost soudu pozorně dohlížet, tedy přesvědčit se o tom, že slovenská justice udělá všechno pro to, aby se podařilo postavit před soud a případně potrestat zatím údajného válečného zločince. Jak ale ministr dodal, konečné slovo o tom, jestli vydají nebo nevydají Csatáryho, budou mít soudy v Maďarsku.

Od minulého pátku je k dispozici rozsudek smrti nad Csatárym, který se našel ve slovenském archivu. V dokumentech se píše také o atentátu, který měl Csatáry přežít. Zastřelit se ho v roce 1944 pokusil jeden mladý muž z Košic, kde Csatáry působil jako policejní důstojník a kde se měl také dopustit válečných zločinů.

Košičan chtěl Csatáryho zabít jako pomstu za to, že Csatáry nechal deportovat jeho matku do koncentračního tábora. Atentát se nepovedl, střelce zatkli a rovněž odvezli do koncentračního tábora. Válku ale přežil, měl dvě dcery a právě ty dnes popisují, jak k atentátu došlo a co jim otec, tehdy atentátník, o pokusu zavraždit Csatáryho vyprávěl.

Budapešť - poslední známé místo pobytu válečného zločince a bývalého nacisty Lászla Csataryho | Foto: ČTK/AP, Bela Szandelszky

Případ Nižňanský

Slovenská justice už dříve řešila vydání údajného nacistického zločince ze zahraničí. Šlo o Ladislava Nižňanského, který se jako důstojník SS měl podílet na masakru obyvatel ve dvou vesnicích na středním Slovensku v roce 1945.

Dlouhá léta žil v Německu, tam ho soudy osvobodily, mezitím ale stále platil rozsudek smrti slovenského soudu ze 60. let, stejně jako dodnes platí poválečný rozsudek smrti nad Lázslem Csatárym z Košic.

Slovenské soudy ale v posledních letech na Nižňanského vydání z Německa nijak zvlášť nespěchaly. Nakonec zemřel koncem loňského roku těsně poté, co na něj byl vydán evropský zatykač. Liknavost v případě Nižňanského se tak bude slovenské justici pravděpodobně připomínat i v případě Csatáryho.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme