Slovenský systém sociálních dávek podpoří aktivní lidi

Slovensko plánuje výrazně změnit systém vyplácení sociálních dávek. Na plnou státní podporu dosáhnou jenom ti, kteří se zapojí například do veřejně prospěšných prací. Kdo bude aktivní, dostane na dávkách ještě více peněz, než má dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V současnosti řada nezaměstnaných Slováků raději pobírá dávky za nicnedělání. Minimální mzda za aktivační práce je totiž jen o málo vyšší než samotné dávky a nikoho příliš nemotivuje.

Nový systém navržený ministerstvem práce by to měl změnit. Paušální dávka pro každého se výrazně sníží, z dnešních 62 na 38 eur, lidé ale budou moci získat další peníze za to, že se zapojí například do veřejných prací v obci nebo do činnosti komunitních center.

Příspěvek dostanou i rodiče, jejichž děti budou řádně navštěvovat školu a nepropadnou.

Celá reforma musí ještě projít parlamentem. Dávky v hmotné nouzi pobírá na Slovensku necelých 190 tisíc lidí. Letos na jaře vzbudil vášnivé debaty jiný vládní plán: rozdávat sociálně potřebným zadarmo mouku a těstoviny.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme