Slovenský tisk: Demise ministra Kaníka je aktem slušnosti

Slovenský tisk o odstoupení Ľudovíta Kaníka. V novém Iráku musí mít menšiny svůj hlas, píše britský deník. Americký Boston Globe oslavuje letošní laureáty Nobelovy

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Odstoupení ministra práce a sociálních věcí Dzurindovy vlády Ľudovíta Kaníka komentuje slovenský deník Sme. Bylo by neslušné, volat po slušnosti a potom mlčet, když se dostaví. Avizovaná Kaníkova demise takovým aktem slušnosti je. Bez ohledu na mnohá ale, které ji provázejí. Po čase se nám předvedl politik, který si nevymýšlí slabomyslná vysvětlení pro své skandály a z úřadu odejde dřív, než ho odtud vyvedou ve svěrací kazajce.

Spoluautor sociální reformy zhodnotil situaci. Usoudil, že pro další pokračování reformy je jeho přítomnost kontraproduktivní. Není třeba žádných jedovatých poznámek. Jeho skandály byly pro naši politiku typické, způsob, jak se k nim postavil, ne. A kdoví, možná má politik, který dokáže obětovat funkci pro pokoj v domě, v politice ještě šanci. I kdyby šlo jen o předvolební očistu, jak tvrdí opozice, když jí provádí nejsilnější vládní strana, není na tom Slovensko ještě tak zle, libuje si list Sme.

Poté, co iráčtí Šíité a Kurdové konzultovali ústavu se sunnitskou menšinou, zabránili tomu, aby mohli Sunnité ústavu odmítnout, píše dnešní Daily Telegraph. Jen pár dní před referendem o irácké ústavě totiž tiše změnili volební zákon. Návrh konstituce odloží, jen když ho odmítnou dvě třetiny registrovaných voličů - ve třech z osmnácti provincií.

Když si uvědomíme, že v tradičních sunitských provincích půjde k urnám sotva šedesát procent lidí, prakticky to schválení ústavy zaručilo. Protest Američanů byl spíš symbolický. I jejich zájmem totiž je, aby ústava prošla. Zato OSN, která na regulérnost voleb dohlíží, Šíity varovala. Pokud budou jakékoliv pochybnosti o správném postupu, Sunnité výsledek zpochybní. Stejně jako loni v lednu.

Irácký premiér proto včera nedělní rozhodnutí změnil. Udělal správně. Na rozdíl od toho Saddámova totalitního by v novém Iráku měly menšiny mít svůj hlas. A možnost, že Iráčané ústavu neschválí a bude se muset začít od začátku, je daň za demokracii, vysvětluje britský Daily Telegraph.

Srbsko si včera připomnělo pět let od začátku demokratické vlády. Všechny srbské noviny přinášejí komentáře, kde uplynulou dobu hodnotí, především v souvislosti s budoucím členstvím Srbska v Evropské unii. Z deníku Danas vybíral náš bělehradský zpravodaj Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského tisku

Každou Nobelovu cenu provází určitý příběh. Letos by držitelé Nobelovy ceny za medicínu měli dostat i cenu za dramatické umění. Tvrdí to americký deník Boston Globe. Australané Robin Warren a Barry Marshall získali ocenění za objev příčiny žaludečních vředů. Jde o důležitý moment v lékařství, který jeho kapacity poněkud minul. Lidé s vředy dřív museli kromě bolesti snášet i poznámky přátel, aby se méně stresovali. Pak v roce 1979 objevil Warren v zaníceném žaludku bakterii. Spolu s Marshallem ji kultivoval a nakonec pojmenoval Heliobacter Pylori.

Vědci vyslovili teorii, že právě ta stojí za vznikem žaludečních vředů. V medicíně to znamenalo obrovský úspěch. Lékaři museli zahodit opovržení vůči milionům pacientů a začít je léčit pomocí antibiotik. Svět dluží dvěma Australanům mnoho. I oni totiž patří mezi ty, kteří nevěřili staletým moudrostem a vydali se jinou cestou. Je na vládách jednotlivých zemí, aby takový výzkum podporovaly, uzavírá Boston Globe.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme