Slovenský tisk komentuje přijetí ústavy EU

Slovenské noviny o schválení euroústavy. New York Times o stěhování OSN. Krvavý den v Iráku očima britského Guardianu. Bývalá dětská filmová hvězda Macaulay Culkin svědkem v procesu se zpěvákem Michaelem Jacksonem. To jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Je chvályhodné dělat něco pro lidi, těžké dělat něco proti jejich vůli a trestuhodné činit něco proti jejich zájmům. Problém evropské ústavy je, že není jasné, kterou z těch tří možností splňuje. Tak začíná slovenský deník Sme svou polemiku o euroústavě, kterou včera schválil slovenský parlament. Specifickým problémem Slovenska podle deníku je, že debata o ústavě je nulová, a tak se nikdo nedozví, který ze tří případů vlastně nová konstituce představuje.

Proevropsky orientované by mělo mrzet, že jediný, kdo na Slovensku považuje evropskou budoucnost za důležitou, jsou křesťanští demokraté. Ostatní mluví pořád jen o eurofondech a pochvalách za rychlý hospodářský růst. A tak se veřejné diskuse o evropské ústavě pomalu potápí do suterénu plných břich a prázdných makovic, stěžuje si list Sme. Komunisté přitom nemají o Evropské unii právo mluvit, ani právo být přitom vyslechnuti, tvrdí.

Evropská unie nám dala znovu šanci zformulovat si sumu názorů na sebe, svou minulost i budoucnost. Ta suma je ale i po dvanácti letech svobody pořád dost bídná. A tak budeme otázku o užitečnosti euroústavy otevírat ještě stokrát. Dobře nám tak, uzavírá slovenský list Sme.

Americký deník New York Times se zabývá tím, kam se dočasně přestěhuje 3.600 pracovníků OSN. Jejich newyorské sídlo totiž čeká generální rekonstrukce. Rozzlobení američtí kritici by podle newyorských Timesů nejraději OSN sbalili a poslali do Francie. Generální tajemník OSN Kofi Annan má představu o sídle, které by bylo blíže newyorskému Manhattanu. Pokračuje zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina cituje z New York Times

Včera byl v Iráku výjimečně krvavý den, dokonce i na tamní poměry, píše dnešní Guardian. V Kirkúku, Tikrítu a Bagdádu zemřelo přes sedmdesát jedna lidí, většinou při sebevražedných útocích. Další byli zranění, scény roztrhaných těl a zuhelnatělých těl vyvolávaly nevolnost. To vše zpochybnilo optimistické předpovědi o ustupování vzbouřenců, s kterými se minulé týdny roztrhl pytel.

Zástupci Američanů tvrdili, že útočníci jsou poslední zoufalci a násilí v Iráku je u konce. Bohužel, hra ještě zdaleka neskončila, varuje britský list. Čtyři sta mrtvých za poslední dva týdny, tedy od doby vzniku převážně šíitské vlády, je toho důkazem. Násilí v Iráku naopak opět vzrůstá. Vzbouřenci si už ale za cíl neberou spojenecké jednotky, protože úspěšnost útoku je malá. Zaměřili se na irácké bezpečností síly, jejichž školení je pro novou vládu jedním z klíčových momentů.

A jak se útokům bránit? Je potřeba stanovit nejen politickou, ale i vojenskou strategii. A je potřeba za každou cenu zabránit občanské válce. Džaafárího vláda to dluží svým voličům, dodává britský deník Guardian.

Bývalá dětská herecká hvězda Macaulay Culkin svědčil pro zpěváka Michaela Jacksona, informuje americký Boston Globe. Stalo se tak při včerejším pokračování soudního procesu, během kterého byl Jackson obviněn ze sexuálního zneužívání dětí na svém ranči. Na otázku, zda ho slavný zpěvák osahával, řekl Culkin jasné "ne". Odpovídal klidně a uvolněně. Nesplnil tak očekávání obžaloby, která ho předvolala právě z opačného důvodu. Bývalý Jacksonův kuchař totiž vypověděl, že viděl oba zúčastněné hrát videohry, při kterých měl Jackson ruku zastrčenou za Culkinovými šortkami, vysvětluje Boston Globe.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme