Slovenský tisk komentuje zásah policie na CzechTeku

Slovenské noviny komentují zásah na tachovské technoparty. Tým raketoplánu Discovery postupuje od velkých skoků po dětské krůčky. Rusko a Čína chystají společné vojenské cvičení. To jsou témata středečního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pěkný námět do diskuze o tom, co všechno musí udělat ministr, aby odstoupil z funkce, přiletěl z České republiky, píše slovenský deník Sme. Rozmlácení technoparty v Tachově má bilanci desítky zraněných a jeden mrtvý, jehož smrt policie nepřímo zavinila, tvrdí dále slovenský deník.

Je to státní násilí v tak čisté podobě, že by demise či sesazení ministra vnitra mělo přijít v každé slušné demokratické zemi ve vteřině. To platí i v případě, že právníci objeví nějaký paragraf, který dodatečně zásah legalizuje. Podstatná na celé věci není údajná ilegalita akce, ale nepřiměřenost zásahu ve vztahu k důsledkům, které mohly vzniknout.

Obrana práv vlastníků se dala zařídit i jinými prostředky, než jen přímým bojem muže proti muži. To by však bezpečnostní složky musely být v jiných rukou a hlavně nepracovat na politickou objednávku. Na vině je ministr Bublan, který funguje jen jako převodová páka mezi premiérem a policií. Teď poslechl Jiřího Paroubka, předtím chránil Grossovy mafiánské struktury. Zásah na CzechTeku je tak zákonitý vrchol policejních skandálů, které provázejí kralování výstavní dvojice ministrů Grosse a Bublana, dodává list Sme.

Americký vesmírný program se posunuje od velkých skoků pro lidstvo po dětské krůčky, píše americký deník New York Times. Během startu rakety Discovery z jejího povrchu odpadla součástka. Podle některých názorů je jediným správným řešením takové situace okamžité vrácení lodi zpět na Zem. Tým NASA prý nezodpovědně riskuje životy sedmi astronatů. Z takových postojů jsme ale znechuceni, píše deník. Každý technický pokrok totiž vyžaduje risk.

Zvlášť v tomto případě. Nesmíme zapomínat, že let je testovací. A tohle bude jeden z úspěšných testů. Už od dob raket Gemini v šedesátých letech minulého století se astronauti mohou pohybovat vesmírem. Podpůrný tým si navíc vzal, kvůli jejich bezpečnosti, ponaučení z nešťastného letu raketoplánu Columbia. Vážně si slepý dav Američanů, kteří požadují okamžité ukončení letu, myslí, že tím něčemu prospějí? Že se tak podaří vybudovat moderní flotilu?, kritizují americké noviny New York Times.

Rusko a Čína chystají na konec srpna společné vojenské cvičení. Jak dodává náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška, podle komentáře deníku Izvěstija ale nemají tyto manévry zdaleka jen vojenský význam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Zatímco svět přemýšlí, jak smířit dvě rozdílné kultury, muslimský a křesťanský svět, univerzita v Sydney postupuje opačným směrem, informuje australský list Australian. Do své funkce se totiž vrátil kontroverzní profesor Andrew Fraser. Před několika dny mu škola nabídla předčasný důchod. V červenci prohlásil, že Afričané a lidé tmavé pleti obecně jsou prý agresivnější, protože mají víc testosteronu než ostatní rasy.

Na celé aféře je nejlepší zjištění, že veřejnost nesnese, aby někdo projevil rasistické názory, libuje si deník. Planeta je dnes jako zeleninová polévka. Mísí se v ní ti, kteří patří k týmu bramborového špalíčku, a ti, kdo se řadí mezi celerově bílou skupinu. Takový je ostatně i sám Andrew Fraser. Hodně povyku nadělá v Austrálii, ale narodil se v Kanadě. Je přesně takovou zeleninovou směsí, jako většina nás ostatních.

Můžeme přemýšlet, jak daleko lze zajít ve výzkumu ras, aby to bylo politicky korektní. Máme zjišťovat fyzickou sílu? Porodnost? Artistické dovednosti? A co takhle sexuální výkonnost? Nejlepší bude, když nebudeme chtít za každou cenu zjišťovat, která z ras je ta nejlepší, dodává deník Australian.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme