Slovenský tisk o krizi Dzurindovy koalice
Dzurindova koalice má namále. Izraelské vojenské právo v Gaze končí. Volby v Japonsku byly triumfem nynějšího premiéra. Děti z Louisiany nemohou chodit do školy. Taková jsou témata pondělního výběru ze zahraničních deníků.
Po včerejším kongresu slovenské strany ANO exministr a předseda strany Pavol Rusko nepodpoří vládní koalici v parlamentu. Ke stejnému kroku se rozhodli další čtyři s ním sympatizující poslanci.
Koalice se tak zřejmě bude muset spolehnout na nezávislé poslance. Má vůbec Dzurindova vláda sílu dokončit volebního období?, ptá se slovenský deník Sme. I vládní poslanci už přiznávají, že nebudou mít nadpoloviční většinu hlasů.
Rekonstrukce vlády není možná. Koaliční poslanci si tak budou muset vybrat, jestli chtějí dovládnout za každou cenu. Předseda koaliční SDKÚ chce. Jde to prý i bez parlamentu, vládnout se totiž dá i usneseními vlády. V podobném duchu se vyjadřuje i předseda KDH Palko. Jenže za vládnutí za každou cenu se musí platit. A v tomto případě je cena příliš vysoká, upozorňuje list Sme.
Poslední izraelští vojáci se stáhli z pásma Gazy. Událost komentuje americký list Washington Post. Dnes ráno se stěhuje poslední batalión, čítající šest tisíc izraelských vojáků. Ti se včera loučili a připomněli si i mrtvé vojáky a civilisty z Gazy. Doufají, že jejich odchod zlepší izraelsko-palestinské vztahy.
Palestina si teď bude bezpečnost v Gaze muset hlídat sama. Vojenské právo, které tu zavládlo po šestidenní válce, končí. Snad je to začátek klidnějších časů, doufá Washington Post spolu s izraelskými generály.
Opuštění pásma Gazy je hlavním tématem také na titulních stránkách všech izraelských deníků. Z listu The Jerusalem Post cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Blízkém Východě Robert Mikoláš.
Včerejší čekání na výsledek japonských voleb způsobilo nervozitu v obou hlavních politických táborech. Píše japonský list Asahi Šimbun. Někteří členové opoziční Demokratické strany Japonska přemýšleli, kde udělali chybu. Jiní příznivci Minšuta, jak říkají straně Japonci, obviňovali Koizumiho liberální demokraty, že zneužívají volební systém plebiscitem.
Minšuto svou prohru nakonec přičetlo nedostatečné předvolební agitaci. Diskuze prý byla tak úzce zaměřená, že strana nemohla předat svůj vzkaz voličům. Vládnoucí liberální strana, má o důvodech také jasno. Voliči chtějí reformy premiéra Koizumiho, které v~srpnu část jeho strany zamítla, vysvětluje Asahi Shimbun.
Americký deník New York Times řeší následky hurikánu Katrina. Přírodní katastrofa se dotkla i tamního školství. Téměř čtvrt milionu louisianských dětí se přestěhovalo ze svého trvalého bydliště. Většina škol na místě neštěstí zůstane zavřená déle než rok. O tom, že je to opravdu vážný problém, svědčí i fakt, že stát Texas musí najednou pojmout až šedesát tisíc nových žáků a studentů.
Kongres musí v tomto případě postupovat rychle. Nábor učitelů, nákup učebnic a oprava provizorních učeben je teď prioritou číslo jedna. V oblastech, kde Katrina řádila nejvíc, to bohužel nebude možné. Školy tu pořád fungují jako azyl pro uprchlíky. Každopádně nesmíme dopustit, aby děti jeden školní rok přeskočily. Staly by se dalšími oběťmi Katriny, upozorňuje deník New York Times.