Slovenský tisk o skandálu Dzurindovy strany

Všechny slovenské deníky se věnují novému sponzorskému skandálu vládní sociálnědemokratické a křesťanské unie Mikuláše Dzurindy. Ta vykazovala ve svých finančních zprávách falešné dárce. Deník Pravda v komentáři "Dzurindovy živé duše" píše, že se na premiéra valí jedna vlna kritiky za druhou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle autora komentáře, Martina Krna, bylo hospodaření strany podezřelé od samotného vzniku. Z komentáře vybírala bratislavská spolupracovnice Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

A ze slovenského tisku ještě jednou. Kdyby někdo před pár lety řekl, že Slovensko jednou nažene strach evropských mocnostem, určitě bych ho nebral vážně, ale pár týdnů před vstupem do Unie se nemožné stalo realitou. Těmito slovy zahájil slovenský ministr financí Ivan Mikloš, citovaný deníkem Sme, diskusi se západoevropskými politiky, kteří kritizovali jeho daňové reformy.

Ministr Mikloš upozorňuje, že starou Evropu už neobchází jen iracionální strach z laciných východoevropských dělníků, ale i obavy daleko zajímavější: ekonomické reformy nových členů Unie by z nich mohly udělat vážné konkurenty. Počátkem týdne německý kancléř Schröder i jeho švédský kolega Persson prohlásili, že slovenské dně z příjmů nestačí na stimulaci hospodářského rozvoje, který bude muset zaplatit společný rozpočet unie.

Slovenský ministr nejprve argumentaci západoevropských politiků podrobně vyvrátil a vzápětí poukázal na její skutečnou motivaci: německému podnikateli se dnes vyplatí investovat spíše na Slovensku než doma - podle čerstvého průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory by německé firmy působící v zahraničí nejraději podnikaly právě na Slovensku. V této zemi totiž už dnes probíhají reformy, o kterých se na západě jen hovoří, a nejhorší či nejlepší na tom je, že si toho už všimli západoevropští investoři.

Britský Guardian popisuje tíživou a nebezpečnou atmosféru iráckých měst. Americká vláda večer odsoudila vraždu čtyř amerických civilistů. Jejich spálená a zohavená těla byla pohozena na ulicích Falúdži a přihlížející dav nad tímto chmurným výjevem jásal. Američanům se při tomto pohledu musí vybavit vzpomínka na rok 1993, kdy byla těla jejich vojáků vláčena ulicemi somálského Mogadiša. Američané tehdy z Afriky rychle vycouvali, a možná i proto Bílý dům rychle prohlásil, že svou politiku nezmění.

Televizním zprávám vévodí obrázky dvou hořících amerických aut a jásajícího davu. Stanice se však ostýchaly vysílat přímé záběry z útoku Američané byli spáleni, sťati a jejich těla byla pověšena na mosty. Místní svědkové říkají, že na americká auta zaútočili těžkou palbou a granáty maskovaní muži. Na trosky vozidla se pak vrhl nadšený dav a s mrtvými americkými civilisty bylo zacházeno velmi hanebně, popisuje včerejší události ve Falúdži britský Guardian.

Americký deník The New York Times se ohlíží za dlouhým životem novináře Alistaira Cooka, který tento týden zemřel ve věku 95 let. Jeho poslední Dopis z Ameriky vysílala britská BBC letos v únoru. Tento týdeník, který vtipným i vážným tónem popisoval prezidenty, obyčejné lidi, politické skandály, sport a poslední dobou i válku v Iráku, spustil britský novinář už roku 1946 a vysílal ho téměř nepřetržitě 58 let.

Alistair Cook byl mistr soustavné publicistiky - v padesátých letech uváděl v televizi legendární kulturní seriál Omnibus a dalších dvacet let byl hostitelem pořadů, které zachycovaly umění divadla a jindy zase parodovaly oblíbené televizní show. Nekrolog listu New York Times zdůrazňuje, že pan Alistair Cook nebyl jen televizní hvězda, ale především prvotřídní novinář a sociální historik.

Martin Hromádka, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme