Slovenský tisk o záměrech kontroverzního politika Ruska

Slovenský politik Pavol Rusko chce být ministrem hospodářství. Evropská unie říká Turecku stále ne. Odsouzení indonéského duchovního vůdce hýbe světem. Polští vojáci velí v jižním Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Slovenské noviny informují o záměru dosadit šéfa Aliance nového občana Pavla Ruska do vlády. Deník Sme cituje tohoto kontroverzního politika: "Nesmíme si dovolit posílat tam člověka, kterého bychom za čtyři měsíce chtěli stáhnout". Rusko se tak vyjádřil o záměru své strany vyslat do funkce ministra hospodářství právě jeho.

Otázku, proč právě tento resort, zdůvodnil Rusko tím, že další oblasti, kam může Aliance nového občana podle platné koaliční smlouvy své lidi nominovat, nejsou tak lukrativní. Jestliže se Pavol Rusko stane ministrem hospodářství, přijde o poslaneckou imunitu, píše slovenský deník.

Může pak být podle právníků trestně stíhaný v kauze vydírání slovenských podnikatelů, která rozpoutala kolem jeho jména značnou debatu. Proti Ruskově nominaci hovoří i názory, že chce být ve vládě kvůli chystanému doprivatizování některých podniků a mít tak informace z první ruky, uzavírá slovenský deník Sme.

Polský tisk komentuje převzetí odpovědnosti za takzvanou střední jižní zónu v Iráku mnohonárodní divizí, které Polsko velí. Z varšavských deníků cituje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Německý deník Die Welt si všímá přítomnosti tureckého ministerského předsedy Erdogana v Německu. Ani po jeho návštěvě se nezmění stanovisko Evropské unie, která členství Ankary stále odmítá. Pro německé politiky to byly horké chvilky, když měli hovořit s tureckým premiérem. Ten cestu své země do Evropy považuje za neodvolatelnou, zatímco Unie se přítomnosti islámského státu stále brání. Přesto spolkový kancléř státní návštěvu ujistil, že jeho vláda úsilí Ankary podporuje, píše německý list.

Turecký premiér také prohlásil, že díky současným reformám je jeho země schopna splnit základní kodaňská kritéria do konce roku 2004, a to i přes ujištění Evropské unie, že se v nejbližších třech letech členem nestane.

Proti vstupu Turecka do evropského spolku hovoří nejen politické argumenty. Němečtí daňoví poplatníci by za tohoto nového člena zaplatili podstatně více peněz, než je bude stát přistoupení relativně chudých států střední a východní Evropy, dodává německý deník Die Welt. Indonéský deník The Jakarta Post sleduje kauzu vyšetřování teroristických útoků. I přes mezinárodní kritiku tvrdí indonéská vláda, že odsouzení duchovního vůdce Abu Bakara Bashira znamená závazek země k boji proti terorismu. Kritika některých států ale namítá, že pouze čtyřleté vězení pro Bashira je malá satisfakce za útoky, v nichž zahynulo mnoho lidí. To, že se nepodařilo prokázat, zda je vůdcem teroristické skupiny Jemaah Islamiyah, podle indonéské vlády nebyl důvod pro přiznání nižšího trestu.

V zahraničních reakcích ale převažuje kritičtější tón. Zejména Austrálie, která v indonéských atentátech ztratila mnoho občanů, vyjadřuje znepokojení s tak mírným verdiktem. Indonéská vláda se tomu brání: "Rozsudek není konečný, je příliš brzy říkat, že trest je neadekvátní." Cizí státy musí respektovat indonéské právo a měly by proto upustit od podobných komentářů,, cituje další z názorů indonéský deník The Jakarta Post.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme