Slovenský tisk srovnává úspěchy Čechů a Slováků

Také dnes se prostřednictvím Radiožurnálu můžete podívat na stránky zahraničních novin. Například slovenský deník Sme se pustil do česko-slovenského srovnávání, Frankfurter Allgemeine Zeitung zase zaostřil na zprostředkovatelskou misi amerického ministra obrany mezi Indií a Pákistánema řeč bude i o dvou měnách - euru a izraelském šekelu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Platit za českou korunu jeden a půl té naší je podobné, jako prohrát s Čechy v hokeji. Dá se to vydržet, ale náladě to nepřidá, poznamenává slovenský deník Sme. Hokejová prohra se dá teoreticky rychle napravit vítězstvím, ale rozdíl kurzu vypovídá o dlouhých letech samostatnosti. I když se tím nedá změřit cesta, kterou oba státy ušly, napoví, že ta naše nebyla tolik úspěšná. Slovenští režiséři samostatnosti nikdy nezapomenou připomenout doping Čechů na startu - majetek, jméno atd. Důležitější ale je, že jsme si většinu překážek postavili sami.

Tou nejtěžší a ještě nepřekonanou je Mečiar. Jeho politika slovenské kapitálotvorné vrstvy, které rozdal peníze státních bank, aby jim pak rozdal i státní majetek, nadlouho zneuctila image Slovenska a vytěsnila životodárné zahraniční investice. Právě jim vděčí Česko za nižší nezaměstnanost, lepší konkurenceschopnost, vyšší platy a víc zboží v obchodech. Pokud by chtěli tvůrci samostatného Slovenska k jeho desátému výročí bilancovat, mohli by konstatovat úspěch jen v případě, kdyby úspěchem byla samostatnost sama o sobě, soudí deník Sme.

Konflikt mezi Indií a Pákistánem se sice trochu uvolnil, přesto oba státy stále váží každé slovo na zlatých vahách, poznamenává německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. To by mohl vědět i americký ministr obrany Rumsfeld. Když totiž v Indii mluvil o tom, že v Kašmíru provozují svou nekalou činnost bojovníci Al Káidy, a tuto poznámku vzal hned další den alespoň částečně zpět, stal se nevyzpytatelným.

Rumsfeld chce zprostředkovávat. Zprostředkovatel má ale význam jen tehdy, nemění-li svou řeč podle toho, u koho je právě na návštěvě. Přesně takový dojem ale Rumsfeld vzbudil. Opravdové problémy Kašmíru jsou zatím nevyřešené. K nim patří i bojovníci Al Káidy, kteří se z Afghánistánu přesunuli k sousedům. Jestli už ale dorazili i do Kašmíru, neví zatím nikdo. Ani Donald Rumsfeld.

Euro dosáhlo sedmnáctiměsíčního rekordu vůči dolaru, napsal londýnský The Independent v jednom z řady komentářů věnovaných úspěchu evropské měny. Němečtí exportéři a britští turisté, kteří se chystají na jih Evropy, z toho sice radost nemají, ale posílení eura je hlasem pro důvěru v sílu hospodářsky zotavené Evropy.

Tony Blair příliš dlouho opatrně přešlapoval kolem euroskeptického tlaku a čekal na příhodnější ekonomické argumenty. Teď když jsou podmínky pro připojení k euru dobré, ale vyhýbavě předstírá, že musejí být teprve vytvořeny. Kdyby se ale Británie přidala k euru už dřív, naše práce a prosperita by byly jistější, dodává The Independent.

Ke svému padesátiletému jubileu dostal Izrael nejlepší dar, který může rozvíjející se ekonomika přát liberalizaci pohybu cizí měny, poznamenává izraelský Haaretz. Nebezpečí, blízké i vzdálené, však zrodilo nejen permanentní pohotovost, ale navýšilo rozpočet na obranu do rozměrů, které jsou mezi ekonomikami s podobným hrubým domácím produktem nevídané. Když se na konci roku 2000 v Izraeli prohloubila recese, bezpečnostní a politická situace udržovala investory ve střehu a posílil vývoz kapitálu. Mnohé hlasy proto volají po obnovení kontroly jako nástroje proti případné finanční krizi. Strach z krize vyvolal propad šekelu, za kterým nestojí rozvrácená ekonomika, ale ztráta důvěry v hospodářské vedení. Navíc není od věci předpokládat, že za výkyvy kurzu šekelu stojí spekulanti, dodává Haaretz.

Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme