Slovenský ústavní soud projedná stížnost na prezidenta země

Slovenský prezident Ivan Gašparovič by mohl přijít o svou funkci. Zatím je to pouze teoretická možnost, kterou ale ústavní právníci úplně nevylučují. Gašparovič by mohl mít problémy proto, že ani po několika měsících nejmenoval do úřadu nového generálního prokurátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Na prezidenta si u Ústavního soudu stěžuje Jozef Čentéš. Parlament ho zvolil novým generálním prokurátorem už v půlce června. Prezident Gašparovič ale nejdřív nechal přezkoumat, jestli volba proběhla v souladu s ústavou. Tím se jmenování šéfa prokurátorů o několik týdnů oddálilo.

Minulý měsíc pak prezidenta naplno zaměstnávala vládní krize na Slovensku a jmenování generálního prokurátora znovu odsunul. Jozef Čentéš proto podal stížnost na nečinnost prezidenta.

Pokud ústavní soud rozhodne, že prezident svým otálením porušil ústavu, hrozí mu obžaloba parlamentem a následně i odvolání z funkce.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme