Slovenský venkov je na pokraji finančního krachu. Vesnice chtějí stávkovat

Slovenské vesnice balancují na pokraji finančního krachu. Můžou za to nižší výběry státu na daních. Protože se daně přerozdělují zpátky obcím a tvoří hlavní část jejich příjmů, výpadek je pro města i obce velmi citelný. Situace připomíná kouřící sopku. Bankrotující venkov chce, aby pomohla vláda. Vesnice prý nebudou váhat jít i do stávky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strelníky na Slovensku

Strelníky na Slovensku | Foto: pattyski.eu

Například vesnička Láb 40 kilometrů od Bratislavy směrem na Moravu na první pohled ničím nepřekvapí. Opravený kostelík, posekaná tráva na návsi, všechno uhlazené. Je to taková idylka, že by se tu mohl natáčet seriál Chalupáři, jenže pod povrchem dřímá bestie jménem prázdná obecní kasa.

„Zatím se to snažíme řešit tak, aby občané nepociťovali. Svítíme po celou noc, v některých obcích už ani nesvítí. Staráme se o obec v rámci možností, ale čerpáme už poslední rezervy,“ přiblížila situaci starostka obce Monika Valúchová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenským vesnicím docházejí peníze a hrozí stávkou. Reportáž natočil bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana.

Vesnice podle ní dostala z podílových daní jenom deset procent toho, co dostává normálně. „Pokud nám stát nevrátí peníze, které slíbil, že nám doplatí, tak budeme mít problém, jako řada menších obcí – s výplatami, s originálními kompetencemi nebo s jinými základními záležitostmi,“ přiblížila.

Místním lidem se v Lábu žije dobře, a o finančních problémech obce nevědí. Nebo nechtějí vědět. „Nevím o ničem, žijeme si tady spokojeně; stávkovat nebudeme, všechno funguje a bude fungovat,“ říkají obyvatelé vesnice.

Problémy kvůli hubenému obecnímu rozpočtu ale pociťuje už i například místní školka. „Ano pociťujeme, zatím činnost neomezujeme. Bohužel ale celkově provoz je narušený tím, že není každý měsíc zaplacena faktura za plyn a elektřinu. Máme zaplaceny jen mzdy,“ říká ředitelka školky Miriam Vicenová.

Slovenský venkov stojí nad propastí

Peníze nechybí jenom malým slovenským vesničkám, ale i městům a samosprávným krajům. Některé vesnice dostaly na podílových daních jenom pár set eur a vážně přemýšlí, že vstoupí do stávky. Jak by taková stávka vesnic měla vypadat, neví ani starostka Lábu Valúchová.

„Popravdě, ještě jsem to neviděla. Viděla jsem stávkovat učitele či železničáře, ale obce ještě ne. Určitě půjdeme před úřad vlády nebo před ministerstvo financí. Nevím, jestli to bude celý obecní úřad nebo jen jeho část,“ řekla.

Stávky vesnic by byly zřejmě světovým unikátem. A na Slovensko by se mohli jezdit učit novým trendům i mistři stávkování, odboráři z Francie.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme