Slovenským fanouškům se zvětšená hala pro MS v hokeji líbí

Bude to takový rodinný šampionát, malý, ale hezký. To je neoficiální pozvánka organizátorů hokejového mistrovství světa do Bratislavy a do Košic. Všechno vypukne 29. dubna. Zatímco hala v Košicích je hotová už dlouho, a mezinárodní hokejová federace ji prezentuje dokonce jako jednu z nejmodernějších na světě, úroveň hlavního stadionu v Bratislavě byla dlouho velkou neznámou. Bratislavská hala totiž kvůli šampionátu prochází velkou rekonstrukcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejová hala působí ještě před dokončením velmi moderně. | Foto: Vojtěch Berger

Pár stovek fanoušků, kteří mohli přihlížet prvním testovacím zápasům v opravené bratislavské hale, bylo spokojených. „Ta hala vypadá celkem slušně a dobře. Je vybavená. Je ještě ve výstavbě a podle toho vypadá,“ zhodnotil jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o rekonstrukci stadionu, kde se bude hrát hokejový šampionát, v pořadu Zblízka.mp3

Stadion je lepší než jakákoli dosavadní sportovní stavba v Bratislavě. Konečně je v hale tepleji než venku, svetr můžete nechat doma a užívat si hokej skoro v divadelním komfortu.

„Bratislava potřebovala takový nádherný stánek. Můžu říct, že na mě působí úžasným dojmem, řekl bych přítulným až rodinným. Bude to mít styl jako stadion NHL, protože se rozsvítí skyboxy, počítá se s obrovským množstvím stánků se suvenýry a občerstvením. Opravdu to bude mít standard jako stadiony NHL,“ řekl František Morvay, který chodí na stadion Ondreje Nepely fandit už šedesát let.

Otázkou je, jestli nadšení místních budou sdílet i fanoušci z Kanady nebo z Finska, kteří už viděli takových hal po světě nepočítaně. Bratislava měla pro mistrovství původně postavit novou halu, nenašlo se ale vhodné místo a i kvůli finančním nákladům se radši opravil a zvětšil stávající stařičký stadion.

Při rekonstrukci se vsadilo na retro styl nebo na úctu k tomu, co už na místě bylo. Člověk jasně pozná, co je přístavba a co je starý sportovní stánek.

„Rozdíl mezi starou a novou částí by měl být rozeznatelný podle interiéru, podle konstrukcí a podle toho, že celým interiérem probíhá ve stropech i podlahách široká dilatace, která umožňuje, aby stará budova vůči nové pracovala. Vypočítaných je až sedm centimetrů, že se může pohybovat,“ vysvětlil architekt rekonstrukce Dušan Fischer.

Stará historie a nové pohodlí

Stadion Ondreje Nepely má bohatou historii a mistrovství světa se tu hrálo už dvakrát, v letech 1959 a 1992. Ve vestibulu tak ze stropu visí klasické zvonovité plechové lampy, stropní podhledy jsou otevřené, aby byla vidět vzduchotechnika. Na jedné straně to vypadá neotřele, na druhé straně možná trochu levně. Fanoušky tohle ale netrápí.

„Sedělo se dobře, sedačky jsou potažené nějakým polyesterem nebo co to je. Bylo celkem teplo. Je to docela pěkné,“ řekl jeden z fanoušků.

Část haly pro MS v hokeji v Bratislavě po rekonstrukci | Foto: Vojtěch Berger

Také další návštěvník souhlasí s tím, že stadion se po rekonstrukci zlepšil: „Je to lepší než předcházející hala. Tam byli stropy, které bránily výhledu, ale tady to není, takže je to lepší."

Jiní fanoušci soudí, že hala je sice hezká, ale měla být někde na okraji města. „Místo není dobré. Mělo to být někde mimo centrum. U výpadovky, blízko letiště,“ míní.
Organizátoři ale slibují, že žádné dopravní problémy nebudou.

Stadion je ale skoro v centru. A protože Bratislava je malá a i v dobách mimo mistrovství zacpaná auty, nejjednodušší a nejrychlejší cesta na hokej bude bezesporu pěšky.

Stavba stadionu se prodražila a ještě víc zkomplikovala finanční situaci už tak zadlužené Bratislavy. Jestli to stálo za to, se uvidí. Záleží na tom, zda Slovensko využije marketingovou šanci, kterou šampionát nabízí – zviditelnit se v cizině a přilákat turisty. Tuto šanci označují odborníci na cestovní ruch přímo za historickou.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme