Slovenským premiérem zřejmě zůstane Dzurinda

Příštím předsedou slovenské vlády bude s největší pravděpodobností opět Mikuláš Dzurinda. Tuto možnost neodmítla ani jedna ze čtyř pravicových stran, které v neděli začaly jednat o příští podobě kabinetu. Dzurindova Slovenská křesťanská a demokratická unie skončila v parlamentních volbách na druhém místě za HZDS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda u voleb | Foto: Samuel Kubáni

Vládní koalice tvořená SKDU, maďarskou koalicí, křesťanskými demokraty a stranou ANO by se ale v parlamentu opírala jen o těsnou většinu, což by podle prezidenta Schustera mohlo být zdrojem příští nestability.

Mikuláš Dzurinda považuje jakékoli úvahy o postu premiéra za předčasné. Šéf diplomacie Eduard Kukan ale prohlásil, že SDKU vstoupí do vlády jen za podmínky, že v jejím čele bude právě Dzurinda.

Slovensko by mělo mít novou vládu co nejdříve. Na tom se v televizní diskusi shodli představitelé všech sedmi stran, které se dostaly do parlamentu. Do studia nepřišel Vladimír Mečiar, šéf vítězného HZDS, a vzdor svému slibu nedorazil ani předseda Směru Robert Fico.

Místopředseda Hnutí za demokratické Slovensko Tkáč věří, že prezident v pondělí pověří sestavováním kabinetu Vladimíra Mečiara jako šéfa vítězné strany. Odsunutí HZDS do opozice by bylo podle jeho slov potlačením vůle občanů. Také představitel Směru očekává, že se jeho strana bude podílet na výkonné moci.

Lídří pravicových stran - Dzurinda, Hrušovský, Bugár a Rusko - s takovou možností ale příliš nepočítají. S Robertem Ficem, předsedou strany Směr, budou zřejmě vyjednávat jen o parlamentní podpoře, nikoli o účasti ve vládě.

Kabinet by měl být jmenován co nejdříve s ohledem na blížící se listopadový summit Severoatlantické aliance, který má rozhodnout o přizvání dalších zemí včetně Slovenska.

Podle oficiálních výsledků v parlamentních volbách zvítězilo Hnutí za demokratické Slovensko, které obdrželo 19 a půl procenta hlasů. Na druhém místě skončila Slovenská demokratická a křesťanská unie s 15 procenty, třetí Směr získal více jak 13 procent hlasů. Do parlamentu se překvapivě dostala také Komunistická strana Slovenska.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme