Slovenským prezidentem bude Mečiar nebo Gašparovič

Obrovským překvapením skončilo první kolo prezidentských voleb na Slovensku. Ministr zahraničí Eduard Kukan, kterému průzkumy dávaly největší šance, neuspěl. Do druhého kola suverénně postoupil expremiér Vladimír Mečiar se třiatřiceti procenty hlasů a jeho bývalý spolupracovník Ivan Gašparovič, který dostal o deset procent méně. Spolu se utkají ve druhém kole za dva týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar | Foto: Samuel Kubáni

Nejčastějším slovem v komentářích výsledků prvního kola prezidentských voleb je šok a překvapení. Analytici se domnívají, že vládní koalice volby nezvládla. Mnozí také tvrdí, že jasné vítězství Vladimíra Mečiara není dobrým signálem pro zahraničí, které jeho politický styl v minulosti vnímalo značně negativně.

Expremiér ale tyto názory v televizní diskusi kategoricky odmítl. "Tyto pokusy internacionalizovat domácí problémy nebo přenášet nespokojenost s kterýmkoli ústavním orgánem do zahraničí, to už tady všechno bylo, a vzkazuji těmto pánům: Zaspali jste dobu, už s tím neotravujte!"

Už v sobotu před televizními kamerami Mečiar také řekl, že vyzrál jako osobnost a má tedy Slovákům co nabídnout: "Myslím si, že jsem se hodně změnil, trošku k tomu přispěl věk a zkušenosti."

Vládní Slovenská demokratická a křesťanská unie, která do prezidentského klání vyslala ministra zahraničí Kukana, neskrývá z výsledku hlasování zklamání. Šéfa diplomacie od postupu do druhého kola dělilo jen asi 3 a půl tisíce hlasů. Premiér Mikuláš Dzurinda už řekl, že z volebního debaklu ve straně vyvodí zodpovědnost.

Referendum o vypsání předčasných parlamentních voleb na Slovensku, které se konalo současně s prezidentskými volbami, je kvůli nízké volební účasti neplatné. K urnám přišlo jen 35 procent voličů místo potřebných padesáti.

Mnozí na Slovensku jsou přesvědčeni, že prezidentské volby i referendum byly velkým varováním vládě. Lidé dali najevo, že jsou pro reformy, ale očekávají změny v přístupu.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme