Slovenští experti zkoumají, proč se srazily stíhačky

Havárie dvou slovenských stíhaček MiG 29, kterou nepřežil jeden z pilotů, neohrozí obranyschopnost země. Potvrdil to na místě neštěstí náčelník generálního štábu Milan Cerovský. Podle ministra obrany Ivana Šimka jsou i úvahy o způsobilosti slovenské armády předčasné a neopodstatněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mig-29 | Foto: Jan Kouba

Na místo tragédie dorazil speciální vyšetřovací tým ministerstva obrany. Zjistil, že tělo devětatřicetiletého majora Katušky bylo zaklíněno v odjištěné kabině. To může potvrzovat verzi, že stroj do druhé stíhačky narazil zezadu a pilot se nestačil katapultovat.

Trosky letadel jsou převáženy do výzkumného leteckého ústavu v Košicích, který určí příčinu srážky. Podle náčelníka generálního štábu nelze vyloučit jak selhání lidského faktoru, tak technickou závadu.

Materiální škody jsou odhadovány zhruba na půl miliardy korun. Bojeschopnost armádní letky ztráta dvou stíhaček údajně neohrozí. Slovensko disponuje 24 Migy, ale výcvik na nich byl až do odvolání pozastaven.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme