Slovenští lékaři odmítají transformaci nemocnic a chtějí podat výpověď

Téměř čtyři tisíce slovenských lékařů se chystají podat výpověď. Tamní lékařské odborové sdružení dnes začalo sbírat jejich podpisy. Slovenští lékaři se inspirovali svými českými kolegy, kterým se letos podařilo úspěšně prosadit své požadavky díky akci nazvané Děkujeme, odcházíme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Slovenské lékařské odbory požadují, aby byl zastaven převod nemocnic na akciové společnosti. Změnu právní formy nemocnic už schválil parlament a měla by proběhnout do konce letošního roku. Požadují také zvýšení platů na 2,5 až trojnásobek průměrné mzdy a zkrácení přesčasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda slovenského lékařského odborového sdružení Marian Kollár a ministr zdravotnictví Slovenské republiky Ivan Uhliarik mluví o slovenském zdravotnictví ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik si vysloužil ostrou kritiku, když prohlásil, že si lékaři v akciových společnostech vydělávají až o 400 eur měsíčně více. Odbory naopak tvrdí, že je to o 100 eur méně.

Ivan Uhliarik tvrdil, že sestra v transformované nemocnici vydělává o 100 eur více než v ostatních zdravotnických zařízeních. Podle odborů ovšem průměrný plat sester v akciovce dosahuje 743 eur a v příspěvkové organizaci 839 eur (tedy o 96 eur více), mzda porodních asistentek je v akciových společnostech nižší dokonce až o 180 eur.

„Hlavním požadavkem lékařů na Slovensku není zvyšování platů, ale zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti. Tady ale ministerstvo postupuje ve smyslu zákona, který schválili poslanci. Růst platů skutečně souvisí i s tranformací, s pořádkem ve slovenských nemocnicích, a my musíme tento pořádek nejdřív udělat,“ řekl Ivan Uhliarik.

První krok k privatizaci

Transformace nemocnic je podle předsedy slovenského lékařského odborového sdružení Mariana Kollára první krok k jejich privatizaci.

„Transformované univerzitní nemocnice nemá žádný stát v Evropské unii. Jsme toho názoru, že stát se nemůže zbavit odpovědnosti za poskytování zdravotní péče, má být jejím garantem,“ uvedl Marian Kollár.

Dodal, že zdravotníci nemají žádné záruky, že v nemocnicích-akciových společnostech budou vůbec platit nějaká pravidla.

Slovenské zdravotnictví je v současné době v minusu více než 200 milionů eur, z toho tvoří 150 milionů dluh zdravotnických zařízení, padesátimilionový schodek pak vykázala slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Eva Presová, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme