Slovenští lékaři protestují podle českého receptu

Velká část lékařů na Slovensku dnes podá hromadnou výpověď. Během následujících dvou měsíců si chtějí vynutit na vládě lepší pracovní podmínky. Jinak plánují odchod do zahraničí. Slovenští doktoři se inspirovali českým protestem Děkujeme, odcházíme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Lékařské odbory tvrdí, že dnes odevzdá výpověď celkem 2411 slovenských lékařů. To je asi třetina z celkového počtu nemocničních doktorů na Slovensku. Například bratislavská univerzitní nemocnice ale konkrétní čísla nezná a chce hromadné výpovědi teprve analyzovat v příštích dnech.

„Lékaři budou nejvíce chybět na akutních odděleních – chirurgie, neurochirurgie, gynekologie, ortopedie, traumatologie, ARO, novorozenecké,“ jmenuje předseda slovenského lékařského odborového svazu doktor Marián Kollár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda slovenského lékařského odborového svazu Marián Kollár jmenuje v Ranním interview hlavní důvody protestu

Slovenští odboráři požadují víc peněz na platy i na zdravotnictví jako celek. Chtějí také zabránit transformaci nemocnic na akciové společnosti.

„Mezi lékaři, kteří podali výpověď, je velké nadšení pro českou akci a slovenští lékaři se navzájem povzbuzují, že když se to podařilo Čechům, podaří se to i Slovákům. Narozdíl od Čechů jsou však slovenští lékaři méně jednotní, důrazní a razantní. Mnozí se obávají, aby protest vydržel celé dva měsíce, tedy po dobu výpovědní lhůty,“ shrnuje redaktor deníku SME Ján Krempaský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor deníku SME Ján Krempaský shrnuje ve Světě o osmé úskalí protestní akce slovenských lékařů

Jako příklad uvádí plánované výpovědi 17 lékařů ze Středoslovenského ústavu srdečních a cévních chorob v Banské Bystrici, kteří je včera stáhli ještě před tím, než je zanesli na ředitelství.

„Musíme být stejně úspěšní jako čeští kolegové a uděláme pro to všechno. Transformace nemocnic na akciové společnosti se rozběhla velmi rychle, a tak jsme si museli pospíšit i my. Možná nám chybí nějaký ten den, týden, aby lidí bylo více, ale tato akce a výpovědi nejsou dnes konečné, budeme pokračovat i v následujících týdnech,“ ujišťuje Kollár.

Podle kritiků protestu navíc řada lékařů nemá reálnou šanci odejít do zahraničí, protože neovládají cizí jazyk.

Kollár přiznává, že najít v takovém množství v okolních zemích reálnou nabídku je velmi problematické. „Na druhou stranu tito lidé jsou odhodlaní, i kdyby měli zůstat doma. Za těchto podmínek nejsou ochotní setrvat v rezortu zdravotnictví.

„Ale to není jen o požadavcích lékařů, je to o změně systému fungování zdravotnictví a poskytování zdravotnické péče na Slovensku. Jsme přesvědčení, že byznys by neměl být doménou zdravotnictví a že zdraví nemůže být zbožím a nemocnice nemohou být fabriky. Garantem péče musí zůstat stát,“ dodává.

Veřejnost lékařům nefandí

Akce navíc nemá velkou podporu veřejnosti. V anketě na internetových stránkách deníku SME se vyjádřilo 65 procent respondentů proti – nesouhlasí s vyššími platy ani s dalšími požadavky. Argumentují hospodářskou krizí, šetřením a seškrtáváním platů ve všech ostatních oblastech.

„Všímají si také, že lékaři protestují pouze za pravicových vlád, kdežto za Ficovy vlády se neozvali,“ upozorňuje Krempaský.

Na hrozbu hromadných výpovědí zatím nevzrušeně reaguje i ministerstvo zdravotnictví, které ujišťuje, že péče o pacienty bude zajištěná i v prosinci, kdy výpovědní lhůty lékařů vyprší.

Podle ministra zdravotnictví Uhliarika je připraven i scénář, podle kterého bude slovenské zdravotnictví fungovat i bez oněch 2411 lékařů.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme