Slovenští maturanti si zopakovali písemný test z matematiky

Téměř tři tisíce slovenských maturantů si dnes muselo zopakovat písemné testy z matematiky. Kvůli chybně vypracovanému zadání, které obsahovalo i výsledky, muselo znovu ke zkoušce více než 2700 žáků. Opakování testů nařídil ministr Fronc kvůli chybným zadáním, která se do škol dostala i s vypracovanými výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenští středoškoláci si zopakovali maturitní zkoušky | Zdroj: ČTK

Přestože středoškoláci toto rozhodnutí odmítali a otevřeně proti němu protestovali v ulicích, dnešní písemky se odehrály v klidu. Studenti ke zkouškám přišli po varování ministra, který jim oznámil, že pokud testy nezopakují, nebude jim uznána maturita. Mnozí proto zvolili formu tichého protestu. Přišli neformálně oblečeni, v Trenčíně dokonce i v pyžamech. Někde je podpořili připnutím oranžové stužky i učitelé.

Středoškoláci zůstávají ve stávkové pohotovosti, kterou podpořili i studenti vysokých škol. Podepisují také petici, ve které žádají změnu systému maturitních zkoušek a především odstoupení ministra, který podle nich maturity v nové podobě nezvládl. S požadavkem středoškoláků souhlasí i mnozí rodiče. Odvolání ministra zvažuje i opozice. Šéf resortu čelí v této věci také trestnímu oznámení.

Podle nového modelu maturanti skládají zkoušky z pěti místo dosavadních čtyř předmětů. Novinkou je, že si musí zvolit i jeden z přírodovědných předmětů. Na externí část maturity - písemné testy z cizích jazyků a z matematiky - dohlíží stát, zbytek zkoušek je v režii škol.

Test si zopakovalo 2714 studentů, kteří se rozhodli podstoupit náročnější formu maturity z matematiky. Ta jim má usnadnit přijetí na vysoké školy. Méně náročné testy, které si zvolilo asi 9000 maturantů, byly v pořádku.

Renata Havranová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme