Slovenští nacionalisté začnou sbírat podpisy k referendu o vystoupení z EU

Slovenští nacionalisté usilují o vyhlášení referenda o vystoupení země z Evropské unie. Po včerejším sečtení hlasů v Británii to oznámil šéf Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Ten teď chce uspořádat petici, aby sehnal potřebný počet hlasů. K vyhlášení celostátního referenda na Slovensku je potřeba 350 tisíc podpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lidové strany - Naše Slovensko Marián Kotleba | Foto: www.kysuce.sk

Krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko výsledek čtvrtečního hlasování voličů v Británii, kteří se vyslovili za odchod země z EU, uvítala.

„Naše strana začne od příštího pondělí se sběrem podpisů pod petici za vyhlášení referenda o vystoupení Slovenské republiky z Evropské unie,“ uvedl předseda LSNS Marian Kotleba ve videonahrávce, kterou strana zveřejnila na svém webu.

Podle průzkumů veřejného mínění ovšem většina Slováků členství země v EU podporuje.

Až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu Slovenska do EU, ztroskotala v zemi všechna dosavadní lidová hlasování, a to z důvodu nízké účasti. Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů.

Možný odchod Británie z Evropské unie slaví i ostatní evropští nacionalisté. Šéf nizozemské protiimigrační strany Geert Wilders označil brexit za vítězství svobody. Přidala se k němu i šéfka francouzské nacionalistické strany Marine Le Penová. Odborníci se schodují, že by jí brexit mohl pomoct v prezidentských volbách, které ve Francii budou příští rok.

Marian Kotleba | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme