Slovenští navigátoři ukončili stávku

Nad Slovenskem opět přelétávají letadla. Dispečeři z řídících věží ve 14 hodin ukončili stávku a nastoupili do práce. Rozhodli se tak poté, co ministr dopravy splnil některé jejich podmínky. Navigátoři však zůstávají ve stávkové pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka letových dispečerů na Slovensku | Foto: Ľubomír Smatana

"Naše požadavky ve prospěch bezpečnosti leteckého provozu ministr dopravy přijal. Zároveň se zavázal, že je splní v určité časové lhůtě," uvedli ve svém prohlášení a otevřeli vzdušný prostor nad Slovenskem.

Ministr dopravy Lubomír Vážný ale neodvolal šéfa Řízení letového provozu Romana Bíro, což byl jeden z hlavních požadavků stávkujících. To udělá ministr teprve tehdy, když mezinárodní audit potvrdí, že Roman Bíro je zodpovědný za zhoršení pracovních podmínek dispečerů a tím pádem za ohrožení letového provozu. "Proto zůstáváme ve stávkové pohotovosti", uvedl Alexander Gál. Dispečeři nepochybují o tom, že jejich šéf je za chyby odpovědný a nadále očekávají jeho odvolání.

Navigátoři stávkovali šest dnů a od páteční půlnoci nepřelétávala nad Slovenskem žádná civilní letadla s výjimkou humanitárních a nouzových letů. Bratislavské letiště celou dobu letadla přijímalo, přistávání a starty řídí jiná skupina dispečerů, která se do stávky nezapojila.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme