Slovenští odboráři blokovali hraniční přechod Starý Hrozenkov

Ani jedno auto se dnes nedostalo přes pět menších slovenských hraničních přechodů s Českou republikou, Maďarskem a Polskem. Odboráři ze slovenského odborového svazu KOVO blokádou hranic protestovali hlavně proti nízkým platům a vysoké nezaměstnanosti, dosahující 21 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenští odboráři ze Svazu KOVO uzavřeli příjezd k hraničnímu přechodu Starý Hrozenkov mezi devátou a třináctou hodinou. Jak informoval Roman Verner z Českého rozhlasu Brno, asi tři stovky protestujících byli u obce Drietoma. Policii se dařilo odklánět dopravu ještě před hraničním přechodem. Akce sice nebyla povolená, ale policisté se chovali korektně a nijak nezasahovali.

Kromě přechodu Drietoma - Starý Hrozenkov odboráři zablokovali další čtyři hraniční přechody - dva s Maďarskem a dva s Polskem. V nátlakových akcích chtějí pokračovat, dokud vláda a zaměstnavatelské svazy nepřistoupí na jejich požadavky. Těmi jsou harmonogram kroků ke snížení nezaměstnanosti, zvýšení odečitatelných položek z daní nebo zvýšení reálných mezd o osm a devět procent.

K akcím odborářů se vyjádřil i slovenský prezident Rudolf Schuster, který je na návštěvě České republiky. Podle něj není dobré řešit věci na ulicích, nebo na hranicích, ale celá věc by se měla vrátit k jednacímu stolu. Proto chce iniciovat schůzku odborářů se zaměstnavatelským svazem, obchodně průmyslovou komorou, premiérem a předsedou parlamentu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme