Slovenští pacienti budou možná platit hotově za některé léky a za vyšetření

Slovenští lékaři varují pacienty, že by už za pár dnů mohli platit v hotovosti za některá vyšetření nebo za léky. Lékařská komora na Slovensku se dohaduje se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o navýšení plateb. Část ordinací proto nemá s pojišťovnou uzavřené smlouvy. Slováci mají přitom ještě v živé paměti poslední krizi ve zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka Monika Arebergerová při vyšetření pacientky | Foto: Monika Puchingerová

Je to teprve sedm měsíců, co slovenské nemocnice kolabovaly kvůli protestu lékařů za vyšší platy. Tehdejší vůdce lékařských odborů Marián Kollár změnil dres a vede teď lékařskou komoru.

Ta požaduje, aby největší zdravotní pojišťovna na Slovensku, Všeobecná zdravotní pojišťovna, zvýšila platby za jednotlivé pojištěnce. Pokud se nedohodnou, lékaři nevylučují, že by během příštích dnů mohli pacienti začít v hotovosti platit za některé léky na recept nebo za vyšetření, a teprve zpětně žádat úhradu od pojišťovny.

Netýká se to pacientů s akutními obtížemi. Některým lékařům se ale postup komory nelíbí, a varují, že pacienty nelze brát jako rukojmí.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme