Slovenští policisté údajně přistihli kontroverzního politika Jána Slotu, jak řídí opilý

Policejní hlídka zastavila na severozápadě Slovenska vůz, který řídil Ján Slota. Bývalý šéf Slovenské národní strany byl s největší pravděpodobností opilý. Slota je znám svým kladným vztahem k alkoholu, řada Slováků proto podobný incident už dlouho čekala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Ján Slota | Foto: Ľubomír Smatana

Dopravní hlídka dostala tip od kolegů z města Čadca. Jeden muž se prý potácel po místním náměstí, následně sedl do auta a odjel.

Slota nejdřív nereagoval na výzvu policistů k zastavení, naopak údajně přidal plyn. Policisté ho museli nějakou dobu stíhat, než se jim ho podařilo předjet a zastavit. Politik byl odvezen do cely předběžného zadržení, kde strávil několik hodin. Nakonec ho policisté kolem půlnoci zase pustili.

Na Slovensku je řízení v těžké opilosti trestným činem. Ján Slota už není poslancem, pokud mu tedy policie prokáže, že měl v krvi více než jedno promile alkoholu, hrozí mu až jeden rok za mřížemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger informuje o nejnovější kontroverzi kolem Jána Sloty

Policisté, kteří Slotu po zadržení viděli, médiím pod zárukou anonymity prozradili, že vypadal opravdu značně opilý. Případné důkazy ale zatím nejsou veřejně známy.

Slota podle médií odmítl dechovou zkoušku i krevní test. V tom případě by se na něj automaticky pohlíželo jako na osobu, která spáchala trestný čin ve stavu těžké opilosti. Pak by mu kromě vězení hrozil i desetiletý zákaz řízení.

Pro časté pití se politikovi veřejně přezdívalo Slopa – slopat znamená nezřízeně pít. Jednou prý opilý nadával policistce v parlamentních garážích, jindy ho zase novináři natočili evidentně společensky unaveného přímo v parlamentu.

Bývalý šéf slovenských nacionalistů často také nevybíravě nadával Romům i Maďarům. Prohlásil například, že uherský král Štěpán je „nějaký maďarský šašek na koni“, což v Maďarsku vyvolalo odpovídající reakce.

Na adresu jisté maďarské ministryně zase poznamenal, že „ta střapatá paní by měla více dbát o svůj zevnějšek“. Doslova legendární je pak jeho výrok, že Slováci sednou do tanků a srovnají Budapešť se zemí.

Vojtěch Berger, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme