Slovenští politici se zúčastnili vzpomínkové akce k výročí "černovské tragédie"

Celá slovenská politická reprezentace se spolu s tisíci lidí účastnila pietních oslav v rodišti Andreje Hlinky v Černové u Ružomberka. Slovensko si připomnělo sto let starou událost, kdy uherští policisté zastřelili kvůli Hlinkovi patnáct vesničanů. Takzvaná Černovská tragédie se stala symbolem maďarského útlaku. Kvůli současným slovensko - maďarským sporům získala opět na publicitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Hlinka | Foto: sk.wikipedia.org

Obyvatele Černové před 100 lety rozzlobilo, že jejich nový kostel nemůže vysvětit Andrej Hlinka, který byl internován kvůli proti maďarským postojům. Došlo k potyčce a uherští četníci začali střílet. Tuto událost rozebírají národně orientovaní politici už několik týdnů a tehdejší četníky označují za Maďary, kteří postříleli Slováky. Historici však tuto verzi jednoznačně vyvracejí.

Politickou zbraní se stal v posledních týdnech i Andrej Hlinka, proto na oslavy přijeli všichni významní politici včetně prezidenta a svatou mši slouží arcibiskup Ján Sokol. Samotného Andreje Hlinku ale považuje za kladnou osobnost jenom 7 procent obyvatel Slovenska.

Ľubomír Smatana, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme