Slovenští poslanci budou hlasovat o snížení vlastních platů

Slovenští poslanci si sníží plat. Šéf slovenského parlamentu Richard Sulík představil návrh úsporných opatření pro zákonodárce. Snížení platů ale nebude nijak revoluční. Poslanci totiž našli řešení, které připomíná metaforu o nažraném vlku a (v tomto případě) skoro celé koze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Poslanecké platy měly původně klesnout o deset procent. Kreativním rozpočtovým inženýrstvím si ale poslanci tenhle limit vysvětlili po svém.

O deset procent klesnou pouze náklady na poslance, sníží se tedy třeba příspěvky na poslanecké asistenty nebo na rekreační zařízení, která můžou poslanci využívat. MHD ani autobus už pro poslance nebude zdarma, zůstane pouze bezplatné cestování vlakem.

Samotné platy ale klesnou jen o necelých pět procent a příjem poslanců bude odteď záviset na výši schodku státního rozpočtu. V závislosti na tom, jestli jsou poslanci z Bratislavy anebo odjinud se jim plat reálně sníží o 109 nebo o 133 eur.

Dnešní poslanecký plat je přitom asi dva tisíce eur plus 1500 eur poslanecké náhrady.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme