Slovenští poslanci dostanou zprávu o vyšetřování kauzy Gorila, konkrétní úspěchy nezmiňuje

Půl roku poté, co Slovensko ovládal korupční skandál Gorila, se bude kauzou zabývat i slovenský parlament. Ministr vnitra ukáže poslancům zprávu o průběžném stavu vyšetřování. Podle údajných přepisů odposlechů tajné služby měla finanční skupina Penta před několika lety uplácet slovenské politiky a státní úředníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument Gorila odhaluje údajné propojení slovenské vlády se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

Vyšetřovací tým, který funguje od začátku roku, se soustřeďuje mimo jiné na rozplétání finanční pavučiny mezi údajnými aktéry spisu Gorila.

Ten popisuje síť úplatků a provizí během privatizace státního majetku, zmiňuje se také o kupování poslaneckých hlasů během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy.

I když ministr vnitra Robert Kaliňák tvrdí, že v některých částech kauzy Gorila vyšetřovatelé slušně pokročili, ve zprávě pro poslance konkrétní úspěchy nezmiňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračující vyšetřování kauzy Gorila se zajímal zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

Zpráva, která je k dispozici i na internetu, uvádí, že policie zatím vyslechla asi 50 svědků a shromáždila na 60 tisíc stran listinných důkazů. Je v ní také ale výslovně napsáno, že policie nemá dostatek důkazů na to, aby mohla kohokoli konkrétního v kauze Gorila obvinit.

Přestože je ale zpráva krátká a nekonkrétní, vadí právníkům skupiny Penta, kteří kritizují, že ministr údajně vynáší živé informace z trestního řízení a ohrožuje jeho nezávislost.

Minulý týden na Slovensku vyšla dlouho očekávaná kniha o Gorile. Jejím autorem je kanadský investigativní novinář Tom Nicholson.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme