Slovenští poslanci projednají návrh na obžalobu prezidenta. Zřejmě neprojde

Předem odsouzený k neúspěchu je návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviče, který dnes projedná slovenský parlament. Opozice ho viní z toho, že úmyslně porušil ústavu, když rok a půl nechtěl do funkce jmenovat nového generálního prokurátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič | Zdroj: ČTK

Strana SMER, která má v parlamentu většinu, obžalobu nepřipustí. Šance na to, že se dostane z parlamentu k Ústavnímu soudu, je minimální.

„Proč si někdo dělá z obžaloby prezidenta politický marketing? Koho napadla taková hloupost, znevažovat a snižovat váhu nejvyššího představitele tohoto státu?“ komentoval to slovenský premiér a předseda vládní strany Robert Fico.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o jednání parlamentu přináší zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Slovensko v každém případě ale stále nemá obsazenou jednu z nejdůležitějších státních funkcí.

Řádně zvoleného šéfa generální prokuratury, tedy úřadu, který odpovídá nejvyššímu státnímu zastupitelství v Česku, Slovensko nemá už dva roky.

Kandidáta Jozefa Čentéše sice minulá vláda Ivety Radičové zvolila už v červnu 2011, od té doby se ale o volbu vedou spory u Ústavního soudu.

Podle prezidenta nebyla volba férová. Poslanci si například kontrolovali hlasovací lístky a snažili se změnit hlasování z tajného na veřejné. Četnéš se Gašparovičovi nelíbí ani po pracovní stránce.

Nakonec začátkem letošního roku Ivan Gašparovič definitivně oznámil, že Čentéše nejmenuje. Podle opozice svým dlouhým váháním úmyslně porušil ústavu a Ústavní soud by ho za to měl zbavit prezidentské funkce.

Slovenská média v souvislosti s kauzou píší o nekonečné telenovele, která traumatizuje celou zemi.

Vojtěch Berger, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme