Slovenští Romové hrozí, že vyjdou do ulic

Zatímco evropské státy řeší, jak lépe integrovat romské menšiny do společnosti, slovenští Romové varují před občanskými nepokoji. V roce 2004 zachvátily východ Slovenska výtržnosti a rabování v oblastech s romským osídlením. Některá romská sdružení varují, že by se to mohlo opakovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové

Romové | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Slovenská vláda si řešení problémů romské menšiny vytkla jako jeden z programových bodů. Jenže podle několika romských sdružení je situace neúnosná a pokud se rychle něco nezmění, můžou Romové zase vyjít do ulic.

Připravují se prý demonstrace, které by nejdřív měly vypuknout na tradičně problematickém sídlišti Luník IX v Košicích, kde žije hodně Romů.

Nejviditelnější novinkou, kterou vláda pro Romy připravila, jsou elektronické karty, které by měly nahradit peněžní sociální dávky. Finanční podpora by Romům chodila na karty denně po malých dávkách. Podle samotných Romů je ale systém karet uvrhne do ještě větší chudoby.

Ověřit, jak vážné je nebezpečí romských nepokojů, se ale dá jen stěží. Romská sdružení jsou roztříštěná a názor jednoho nevyjadřuje názor většiny.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme