Slovenští Romové se politicky sjednotili

Podpisem a složením "romské přísahy" stvrdili dnes v Košicích představitelé 14 romských politických stran a 29 občanských sdružení ochotu společně usilovat o řešení problémů Romů na Slovensku. Jedním z nejvýznamnějších závěrů dohody je deklarovaná společná snaha romských politických stran a občanských sdružení ucházet se o přízeň voličů v parlamentních volbách v roce 2002. Podle slov iniciátora dohody Gejzy Adama chtějí romské politické strany a sdružení sjednocené pod hlavičkou Romské občanské iniciativy Slovenské republiky (ROI) získat ve volbách v roce 2002 alespoň 12 procent hlasů voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební program strany, podobně jako zdroje z nichž chtějí svou činnost Romové financovat, jsou však prozatím podle Adama tajemstvím. Jak ovšem vyplynulo z textu dohody, s nímž dnes iniciátoři seznámili novináře, v první řadě jim jde o zachování identity romského národa, jako rovnocenného partnera jiných národů, ovšem bez nároku na vlastní území.

Romové doufají, že se jim úspěchem ve volbách podaří vydobýt si právo podílet se v slovenském parlamentu na tvorbě legislativy a potírání rasové diskriminace. "Odstranění nerovnosti v sociálním postavení romského národa v rámci Slovenské republiky je podmínkou stabilizace poměrů v zemi a současně jednou z podmínek úspěšného začlenění Slovenska do Evropské unie," upozorňují Romové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme