Slovenští Romové se politicky sjednotili

Podpisem a složením "romské přísahy" stvrdili dnes v Košicích představitelé 14 romských politických stran a 29 občanských sdružení ochotu společně usilovat o řešení problémů Romů na Slovensku. Jedním z nejvýznamnějších závěrů dohody je deklarovaná společná snaha romských politických stran a občanských sdružení ucházet se o přízeň voličů v parlamentních volbách v roce 2002. Podle slov iniciátora dohody Gejzy Adama chtějí romské politické strany a sdružení sjednocené pod hlavičkou Romské občanské iniciativy Slovenské republiky (ROI) získat ve volbách v roce 2002 alespoň 12 procent hlasů voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební program strany, podobně jako zdroje z nichž chtějí svou činnost Romové financovat, jsou však prozatím podle Adama tajemstvím. Jak ovšem vyplynulo z textu dohody, s nímž dnes iniciátoři seznámili novináře, v první řadě jim jde o zachování identity romského národa, jako rovnocenného partnera jiných národů, ovšem bez nároku na vlastní území.

Romové doufají, že se jim úspěchem ve volbách podaří vydobýt si právo podílet se v slovenském parlamentu na tvorbě legislativy a potírání rasové diskriminace. "Odstranění nerovnosti v sociálním postavení romského národa v rámci Slovenské republiky je podmínkou stabilizace poměrů v zemi a současně jednou z podmínek úspěšného začlenění Slovenska do Evropské unie," upozorňují Romové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme