Slovenští studenti protestovali proti vlasteneckému zákonu

Proti vlasteneckému zákonu protestovali před slovenským prezidentským palácem studenti. Podle organizátorů se jich sešlo na dva tisíce. Žádali prezidenta, aby zákon nepodepisoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace studentů v Bratislavě

Demonstrace studentů v Bratislavě | Zdroj: ČTK

Podle novely se má ve školách povinně vyučovat vlastenectví, děti každé pondělí vyslechnou státní hymnu a stěny tříd pokryjí státní symboly a úryvky z Ústavy nebo hymny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Student bratislavského gymnázia Robert Mihályi v odpoledních Ozvěnách dne

Studenti to odmítají, skandovali ,hanba SNS', tedy straně, která zákon navrhla a prosadila. Hrstka jejích příznivců se pokusila mítink narušit, policie ale oba tábory snadno oddělila.

U mikrofonu se střídali rozzlobení mladí řečníci a velmi jasně vysvětlovali, jak vlastenecký zákon škodí samotnému vlastenectví. Studenty podpořilo i několik učitelů.

"Vlastenectví se nedá přikázat, není možné, aby bylo vynucené. Nechceme také, aby se z hymny stala odrhovačka, která se bude vyhrávat každé pondělí. Hymna by měla zaznívat pouze při významných příležitostech. Tímto zákonem se pošlape hodnota slovenské hymny a vlastenectví jako takové," řekl Radiožurnálu jeden z pořadatelů demonstrace, student bratislavského gymnázia Robert Mihályi.

Protesty budou pokračovat

Prezident musí o zákonu rozhodnout do 20. března. Pokud ho podepíše, studenti budou zákon bojkotovat.

"Budeme pokračovat v protestech i v dalších dnech a prvního dubna je naplánovaný celoslovenský protest. Budeme pokračovat v peticích a je možné, že se pokusíme o výzvu k referendu," uvedl Mihályi.

Redaktora měsíčníku Extra Plus Ludovíta Števka udivuje, že zákon vzbuzuje takové podle něj přehnané reakce. "Mám pocit, že si na takových akcích ohřívají své zájmy politické strany. Vyvolává to ve mně velmi nepříjemný pocit politizace. Přitom jde pouze o doplnění zákona o státních symbolech," řekl Števko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlasteneckém zákonu mluvili v odpoledních Ozvěnách dne středoškolský učitel Juraj Smatana a publicista Ludovít Števko

"Zpolitizovaný je hlavně ten návrh zákona," oponuje středoškolský učitel z Povážské Bystrice Juraj Smatana. Slovenská národní strana ho podle něj předložila po obrovských skandálech, které ji stíhaly a reagovala tak, že začala mávat slovenskou vlajkou.

"Zákon předkládali lidé, kteří vnímají školství jako mocenský nástroj v rukách státu, který má sloužit k indoktrinaci. A učitelé by měli být těmi, kteří vynucují nějaké pocity," řekl Smatana.

Podle Števka je zákon jedním z prostředků, jak formovat národní uvědomění mladé generace, která ho má mizivé. Smatana si ale myslí, že vlastenecké postoje se mají vytvářejí především v rodině. Škola pak má poskytnout prostor pro svobodný rozvoj.

"Ve školách to bude velmi svádět k formalismu a velmi to bude vnitřně vyprazdňovat státní symboly," tvrdí učitel Smatana.

Igor Maňour, Ľubomír Smatana, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme