Slovenští učitelé stávkují kvůli platům. Ministr školství ale neustoupí

Slovensko má za sebou první den časově neomezené stávky ve školství. Učitelé i další zaměstnanci požadují zvýšení platů alespoň o 10 procent, vláda jim ale nechce přidat víc než pět. Stávkuje se na většině základních i středních škol. Učitelé, ale třeba i školní kuchařky dnes protestovali na náměstích velkých slovenských měst. Slovenský ministr školství Dušan Čaplovič respektuje jejich právo na stávku, ustoupit ale nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nespokojení učitelé na Slovensku stávkují | Foto: Vojtěch Berger

„Vzhledem k finančním možnostem státního rozpočtu je nabídka pět procent navýšení platů pedagogických a nepedagogických zaměstnanců na hranicích finančních možností státního rozpočtu a konsolidace veřejných financí v roce 2013," tlumočil stanovisko ministerstva školství mluvčí Michal Kaliňák.

Slovenští učitelé a další zaměstnanci ve školství ale žádají minimálně 10procentní navýšení mezd. Své požadavky dnes zopakovali na demonstracích na náměstích největších slovenských měst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenští učitelé zavřeli školy a vyšli do ulic. Začala časově neomezená stávka ve školství. V ulicích Bratislavy natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

„Vláda se ptá, kde má vzít peníze. Jednoduše je třeba vzít zlodějům, je třeba pohlídat předražené tendry a pak budou peníze. Protože všichni platíme daně,“ řekla Radiožurnálu jedna z demonstrujících učitelek v Bratislavě.

Nástupní plat mladého učitele na Slovensku je 500 eur měsíčně. Za tuto sumu lze například v Bratislavě pořídit měsíční nájem v běžném bytě. Lépe ale na tom nejsou ani učitelé, kteří pracují ve školství třeba desítky let.

„Za 33 let vydělávám 420 eur hrubého. Požadovala bych aspoň 600,“ prozradila zkušená učitelka. Podle stávkujicích je chyba v celém systému. "Práce učitelů je podhodnocená," dodala další.

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger připomíná, že slovenská vláda je mezi dvěma mlýnskými kameny. Premiér Robert Fico si chce udržet image politika, který dokáže udržet na Slovensku sociální smír, a potřeboval by, aby stávka rychle skončila.

Stávka slovenských učitelů | Foto: Vojtěch Berger

„Na druhé straně ví, že ani učitelům ani nikomu jinému nemůže ustoupit, protože kdyby někomu přidal, přijdou v zástupu další. A to neumožňuje ani stav státních financí. Takže zatím je to pat," dodal.

Dnes zůstala naprostá většina slovenských škol i školek zavřená, jak bude dál stávka pokračovat, rozhodnou školské odbory zítra.

Jitka Malá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme