Slovenští záchranáři stále neznají přesnou příčinu požáru ve Vysokých Tatrách

Ani po téměř třech dnech se ve Vysokých Tatrách nepodařilo definitivně zlikvidovat lesní požár. Nikde sice už nejsou vidět plameny, na několika místech ale ještě doutná lesní podloží. Úřady vydaly zákaz manipulace s otevřeným ohněm a zákaz kouření na celém území Vysokých Tater. Stále více se spekuluje o příčinách požáru, objevily se i názory, že hasiči oheň zpočátku podcenili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hašení požáru ve Vysokých Tatrách | Zdroj: ČTK

Požár, který je označován za největší v Tatrách za posledních padesát let, zničil podle nejnovějších údajů 230 hektarů lesa. Materiální škody činí asi 16 miliónů korun, ekologické škody se ale budou podle lesníků počítat ve stovkách miliónů.

V hašení možných zdrojů nového požáru pokračuje 90 profesionálních hasičů, 70 lesních dělníků a také vrtulník letky ministerstva vnitra. Hasiči neustále kontrolují území postižené požárem. Lesní dělníci okopávají místa, kde by se oheň mohl ještě vznítit.

Oheň pravděpodobně vznikl odhozením nedopalku. Policie nevyloučila ani možnost jeho úmyslného založení. Objevily se spekulace, že pachatelé mohli použít hořlaviny. Do vyšetřování byli nasazeni i tři psi, speciálně vycvičení na vyhledávání hořlavých látek. Pokud pes inkriminované místo označí, z odebraných vzorků chemici určí, o jakou látku se případně jednalo.

Televize Markíza odvysílala výpověď očitého svědka, který tvrdil, že hasiči oheň podcenili a přijeli údajně až na opakované zavolání. Sílí také spor mezi ochranáři a ministerstvem zemědělství, kdo a proč je za vzniklou situaci zodpovědný.

Renata Havranová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme