Slovenští žáci ve škole nedostanou kolu ani chipsy. Škola má vychovávat, říká poslankyně
Slovenští poslanci odhlasovali výrazné omezení prodeje sladkostí, slaných jídel a sladkých nápojů na školách. Odborníci na výživu to schvalují, majitelé školních bufetů mluví o likvidaci.
Politici zákon vysvětlují snahou o omezení nadváhy u slovenských školáků a studentů.
Z průzkumů vyplývá, že na Slovensku trpí nadváhou nebo obezitou zhruba každý sedmý žák ve věku 11 až 15 let a poslanci si myslí, že na vině je i nabídka školních bufetů. Proto ji zásadně omezí.
O změně pravidel pro nabídku školních bufetů na Slovensku informoval zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
„Každý, kdo chce v tomto směru podnikat, musí ovládat zákony. Já chci tímto mým zákonem i vychovávat. Pokud je někdo v prostorách školy, která má vychovávat a vzdělávat, on sám musí být příkladem,“ argumentuje autorka zákona Renata Zmajkovičová (SMER).
Z obvyklé nabídky v bufetech od prvního ledna nezůstane skoro nic. Školáci si nekoupí sladkosti, slazené či energetické nápoje, zmrzlinu ani zmraženou ovocnou dřeň, sladké pečivo, potraviny s vyšším obsahem soli, doplňková jídla typu fastfood nebo kofeinové nápoje.
Majitelé bufetů zákon kritizují. Toho, co mohou prodávat, podle nich už moc nezbývá. Ti, kteří dnes nabízejí více ovoce, zeleniny či salátů, navíc říkají, že školáci o ně stejně nemají zájem a jakmile začne platit novela zákona, budou si kupovat své oblíbené sladkosti v obchodech v blízkosti školy.
Zákon kritizuje i opozice. Třeba poslanec Martin Poliačik (Sloboda a Solidarita) tvrdí, že v seznamu zakázaných potravin se těžko orientuje.
„Co vlastně je doplňkovou potravinou typu rychlého občerstvení?“ ptá se Poliačik. Podle něj není zřejmé, zda by se směla v bufetu prodávat třeba celozrnná bageta s domácím máslem, šunkou, sýrem a zeleninou.