Slovenští železničáři jsou znovu ve stávce

Slovenští železničáři vstoupili do neomezené stávky. Ani dnes se totiž odboráři s vedením železniční společnosti nedohodli a rozhodli se úplně paralyzovat osobní a nákladní železniční dopravu. Stávku časově neohraničili a tvrdí, že jsou odhodláni jít do krajností. Vlaky se zastavily hodinu před páteční půlnocí na protest proti chystanému rušení regionálních tratí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka železničářů | Foto: Mária Žarnayová

Vedení obou slovenských železničních společností kontrolovaných státem se i dnes jednáním s odboráři snažilo hrozící stávku odvrátit. Odborářům nabídlo vytvoření komise, která by během měsíce posoudila jejich požadavky. Stávkový výbor tuto alternativu odmítl. Jeho člen Petr Rozložník řekl, že jsou připraveni dále jednat, ale zatím je rozhodnutí o stávce nezvratné.

Generální ředitel společnosti ŽSR Ladislav Saxa vyzval pracovníky železnic, aby do stávky nevstupovali. Předseda stávkového výboru Jozef Schmidt ale výzvu ředitele odmítl. "Stávka bude, není důvod jí odvolávat, protože pokud rokovaly orgány dozorčí a správní rady obou společností, a hlavně se to týká Železniční společnosti, nepřistoupily zatím k žádnému konkrétnímu návrhu řešení," řekl.

Stávka se výrazně dotkne i vlaků jedoucích z České republiky. České dráhy upozorňují, že od okamžiku zahájení stávky nebudou schopny zajistit přepravu cestujících k našim východním sousedům a vlaky budou končit v první stanici za hranicemi. Pouze mezinárodní spoje EuroCity Hungaria z Berlína do Budapešti a noční rychlík Pannonia z Prahy do Bukurešti pojedou kvůli stávce přes Rakousko.

Ostatní mezinárodní expresy a rychlíky přes hraniční přechod Břeclav-Kúty ukončí nebo začnou jízdu ve stanici Břeclav. Osobní vlaky budou jezdit až do Lanžhota. Mezistátní vlaky směřující na hraniční přechody Horní Lideč - Lúky pod Makytou a Mosty u Jablunkova - Čadca budou končit či začínat z posledních železničních stanic na českém území, tedy například v Horní Lidči, Českém Těšíně, Třinci či Jablunkově. Většina přeshraničních osobních vlaků byla bez náhrady odřeknuta.

Mluvčí Českých drah Zdena Celá upozorňuje, aby ti cestující, kteří se potřebují dostat na Slovensko, odcestovali ještě do pátku dopoledne. Jak poznamenala, rychlíky pojedou tak, aby na slovenském území po vypuknutí stávky zůstalo jen minimum českých souprav.

Chystaná stávka bude zřejmě mít i soudní dohru. O jejím prohlášení za nezákonnou požádal soud generální ředitel ŽSR Saxa s tím, že požadavky odborářů jsou neopodstatněné. Navíc mu prý nic konkrétního nepředložili.

Železniční společnost už oznámila, že ekonomické dopady připravované stávky bude řešit snižováním platů až o 25 procent a propuštěním asi 1300 pracovníků. Ztrátu odhaduje zhruba na jednu a čtvrt miliardy korun. Odboráři označují toto vyjádření za zastrašování zaměstnanců.

Odboráři chtějí neomezenou stávkou protestovat proti rušení osobní dopravy na patnácti regionálních tratích a redukci dalších 200 vlakových spojů. Předchozí šestihodinový protest tuto středu skončil bez úspěchu.

Milan Kopp, Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme