Slovinci hlasují o hraniční arbitráži s Chorvatskem

Ve Slovinsku dnes hlasují v referendu o arbitrážní dohodě s Chorvatskem. Případná arbitráž má vyřešit téměř dvacet let trvající hraniční rozepře. Na urovnání sporu přitom závisí vstup Chorvatů do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístaviště Split-Riva

Přístaviště Split-Riva | Foto: Blanka Černá

O řešení sporu arbitráží se již v loňském roce dohodli chorvatská premiérka Jadranka Kosorová a předseda slovinské vlády Borut Bahor. Jde zejména o spornou námořní hranici v Piranském zálivu. S arbitráží, jako s budoucím způsobem řešením sporu, již souhlasila slovinská vláda i parlament. Jenže opozice požaduje stvrzení jejich rozhodnutí referendem.

Stoupenci arbitráže mají podle několika místních průzkumů několikaprocentní náskok. Pokud by ale Slovinci řekli „ne“, celý konflikt by se dostal na úroveň z přelomu tisíciletí.

Když dohodu mezi premiéry obou zemí odmítly oba parlamenty, vypukla ve sporných vodách téměř námořní miniválka mezi slovinskými rybáři a chorvatskou námořní policií.

Alexander Tolčinský, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme