Slovinci rozhodují o složení parlamentu

Ve Slovinsku se dnes konají předčasné parlamentní volby. O 90 poslaneckých míst se ucházejí kandidáti 16 politických stran a v hlasování lze očekávat vítězství liberálů bývalého ministerského předsedy Janeze Drnovšeka. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin a krátce poté lze očekávat první odhady výsledků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nového volebního zákona má slovinské Národní shromáždění 90 členů volených na čtyři roky, 40 z nich je voleno přímo. Dalších 50 mandátů se rozděluje podle systému poměrného zastoupení mezi ty strany, které získají nejméně čtyři procenta hlasů. Podle průzkumů se očekává, že Drnovšekova Liberální demokracie Slovinska může získat až 38 procent hlasů. Nově vzniklá Bajukova strana Nové Slovinsko - Křesťanská lidová strana může společně se Sociálnědemokratickou stranou Slovinska, kterou vede dosavadní ministr obrany Janez Janša, doufat ve 20 až 25 procent hlasů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme