Slovinci v referendu souhlasili s mezinárodní arbitráží

Spor mezi Slovinskem a Chorvatskem, který dlouhodobě ochromuje snahy Evropské unie o rozšiřování v oblasti Balkánu, vstupuje do dalšího dějství. Slovinsko, které vstoupilo do Unie společně s Českou republikou a dalšími zeměmi v roce 2004, blokovalo chorvatské přístupové rozhovory. Především kvůli tomu, že mělo obavy, že územní nároky Chorvatska by znemožnily Slovinsku přímý přístup k mezinárodním vodám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přístaviště ve Splitu | Foto: Blanka Černá

Včera ale ve Slovinsku proběhlo referendum, ve kterém se Slovinci vyslovili pro to, aby spor vyřešili mezinárodní arbitři, což zřejmě otevírá cestu k urovnání. „Lidé v se v referendu zavázali, že přistoupí na to, jaký verdikt vydá arbitráž ať už bude pro Slovinsko pozitivní nebo negativní. V nejhorším případě by Slovinsko mělo garantovaný svobodný průjezd do mezinárodních vod,“ popsal výsledek referenda redaktor Českého rozhlasu 6 Alexandr Tolčinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu sporu mezi Slovinskem a Chorvatskem na Rádiu Česko vysvětlil redaktor Českého rozhlasu 6 Alexandr Tolčinský.

Redaktor ale upozorňuje na to, že půjde o dlouhodobý proces. "Arbitráž má začít poté, co Chorvatsko podepíše přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Potom má být stanoven pětičlenný arbitrážní soud. Tři soudci budou ze zemí Evropské unie, jednoho soudce bude mít Slovinsko a jednoho Chorvatsko,“ vysvětlil redaktor ČRo 6.

Podle zahraničně-politického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka bude arbitrážní soud rozhodovat na základě rozumného kompromisu: „Já myslím, že vítězem budou nakonec obě země, že Chorvatsko přece jenom trošičku ustoupí, Slovinsko nezíská úplně vše co chce, ale získá toho hodně. Hlavně nepůjde o to, že končí spor mezi dvěma zeměmi, ale o to, že se dá dobrý příklad ostatním balkánským zemím, které uvidí, že když je dobrá vůle, tak se zvládnou i tak to velké problémy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi Slovinskem a Chorvatskem mluvil v Ozvěnách dne zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

„Pak se očekává, že dva až tři roky budou posuzovat, jak by sporná hranice měla vést. Až dojdou k rozhodnutí k jehož přijetí se Slovinci ve včerejším referendu zavázali, tak bude půl až tři čtvrtě roku trvat, než se realizují náležitosti, které s vytyčením hranice souvisejí,“ předpokládá Tolčinský.

Hranice mezi zeměmi, která v Piranském zálivu pokračuje jako prodloužení řeky Dragoni, totiž fakticky odřezává Slovinsko od přístupu k mezinárodním vodám, a proto vyřešením tohoto dvacet let trvajícího sporu Lublaň podmiňuje svůj souhlas se vstupem Chorvatů do Evropské unie, který dosud blokovala.

Alexander Tolčinský, Lenka Rafaelová, Jan Bumba, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme