Slovinsko chce znovu zdržovat přístupová jednání EU s Chorvatskem

Chorvatsko má dnes pokračovat v přístupových rozhovorech s Evropskou unií. Jeho soused Slovinsko chce ale jednání opět blokovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatská vlajka a palmy | Foto: Pavel Novák

Rozhovory se Záhřebem zdržovalo většinu letošního roku. Důvodem byl spor o vedení slovinsko-chorvatské námořní hranice v Piranské zátoce. Podle dohody uzavřené mezi oběma zeměmi sice nemá spor dále zpožďovat vyjednávání, Slovinsko je ale chce znovu pozastavit.

Švédské předsednictví by chtělo na závěr svého půlročního mandátu otevřít jednání s Chorvatskem o kapitolách rybolov, životní prostředí a zahraniční, bezpečnostní a obranná politika. Slovinský ministr zahraničí Samuel Žbogar ale nedávno prohlásil, že jeho vláda má výhrady k obsahu těchto kapitol.

Zahájit o nich jednání se tak pravděpodobně nepodaří. Švédsko nicméně schůzku s Chorvaty neodvolalo, protože chce se Záhřebem probrat alespoň obecně jeho pokrok v přípravách na členství.

Chorvatsko by chtělo jednání ukončit v první polovině příštího roku. Do Unie by mohlo vstoupit v roce 2012.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme