Nepřijatelné, řekl slovinský prezident o zábranách proti migrantům na hranicích, které zvažuje Itálie

Vytvoření zábran proti migrantům na hranicích mezi Itálií a Slovinskem, o nichž opakovaně hovořili italští politici včetně ministra vnitra Mattea Salviniho, jsou podle slovinského prezidenta Boruta Pahora nepřijatelné. Pahor podle agentury APA při sobotní návštěvě italského Terstu řekl, že Itálie a Slovinsko jsou součástí schengenského prostoru volného pohybu, a proto jsou jakákoli drakonická opatření týkající se ostrahy hranic nemyslitelná.

Terst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinský prezident Borut Pahor. | Foto: Srdjan Živulović | Zdroj: Reuters

Pahor se v sobotu sešel s šéfem italského regionu Friulsko-Julské Benátky Massimilianem Fedrigou, který je stejně jako Salvini představitelem vládní protiimigrační strany Liga a prosazuje tvrdý postup vůči migraci. Fedriga opakovaně mluvil například o zavedení zevrubných kontrol na hranicích se Slovinskem, které by měly zabránit migrantům dostat se do Itálie. V posledních měsících počet lidí, kteří překročili italsko-slovinské hranice bez potřebných dokladů, vzrostl, uvedla APA.

‚Chceme Evropu změnit.‘ Média získala nahrávku ze schůzky, na které Salviniho poradce jednal s Rusy

Číst článek

Balkánská migrační trasa, která vede z Pákistánu a Afghánistánu až do Rakouska a Německa, podle italského ministerstva vnitra znovu ožívá. V roce 2018 bylo na hranici Itálie a Slovinska zaznamenáno 446 migrantů bez patřičných dokumentů, zatímco letos to bylo dosud 782 lidí, uvedlo v červnu italské ministerstvo vnitra.

Právě kvůli těmto číslům ministr vnitra Salvini v červnu oznámil, že od začátku července budou na italsko-slovinských hranicích fungovat společné policejní hlídky. Pokud se během prázdnin počet nově příchozích migrantů nepodaří snížit, pak prý bude nutné uvažovat o vztyčení fyzické zábrany na hranici.

I když slovinský prezident takové opatření jednoznačně odmítá, Salvini svůj plán dál hájí. „Když bude stačit zvýšení počtu policistů, pak bude vše v pořádku. Jinak na hranicích se Slovinskem postavíme zábrany,“ řekl ministr na pátečním setkání se členy své strany u Verony.

Společné italsko-slovinské pohraniční hlídky mají podle dohody Říma a Lublaně sloužit do 30. září, země se ale mohou dohodnout na jejich prodloužení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme