Slovinsko nabízí lyžařská střediska i pohodová centra pro rodiny

Vysokohorská lyžařská střediska i pohodová centra šitá na míru rodinám a nelyžařům, to všechno najdete ve Slovinsku. Stejně jako při cestě autem do jakéhokoliv horského terénu s sebou nezapomeňte vzít zimní řetězy. A v přírodě se řiďte radami zkušených horalů, kterými Slovinci bezesporu jsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžování, lyžařská helma, dítě, úsměv, zima, zimní sporty, lyže, hory (ilustrační obr.) | Foto: CC0 Public domain

„Naše středisko je určené hlavně rodinám a začínajícím lyžařům. Vyplývá to i z toho, že jsme středisko s nejdelší tradicí ve Slovinsku, první sjezdovka tu stála už v roce 1948,“ vypráví paní Klaudie z turistického centra Kranjska Gora.

Podobně jako další oblíbená lyžařská střediska ve Slovinsku nabízí městečko na úpatí Julských Alp širokou škálu možností, jak trávit zimní dovolenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na sjezdovky, stejně jako na silnice, alkohol nepatří. Na slovinských horách si ale sportovci svařené víno nebo grog v míře dopřát mohou

Ať už je to běžkování, bruslení, sáňkování, lezení po ledových stěnách nebo lyžování. „Ve všech střediscích platí několik základních pravidel. Pokud jde o povinné vybavení, tak helmy musí nosit děti do 14 let, u dospělých je to dobrovolné," říká Mitja Škrabl ze sdružení lyžařských center Slovinska.

Do nebezpečných situací se lyžaři podle něj dostávají většinou vlastní vinou. Nebezpečná místa totiž bývají dobře označená.

„Problémy obvykle nastávají, když lidé jezdí příliš rychle, přecení svoje schopnosti nebo si třeba chtějí zalyžovat v lese. Tyhle nebezpečné typy terénu ale značíme a většinou i ohrazujeme, abychom předešli zbytečným úrazům,“ uvádí Škrabl.

Lékařská pomoc je dostupná ve všech slovinských střediscích. Jako při každé cestě do zahraniční je ale základem mít vhodné pojištění pro případ, že by se něco stalo. Co se naopak ve Slovinsku nejspíš nestane, je pád laviny.

„Lavina by se teoreticky mohla utrhnout ve vysoko položených alpských střediscích, ale nepamatuju, že by se to někdy stalo," říká Škrabl.

Vůně svařeného vína linoucí se ze stánků na sjezdovkách svádí ke chvilce odpočinku nad horkým hrníčkem. Na slovinských horách si ho dopřát můžete.

„Na sjezdovce platí stejná pravidla jako na silnici. Nesmíte mít v krvi víc alkoholu, než dovoluje zákon, na Slovinsku je povolených 0,25 promile," vysvětluje Mitja Škrabl. I tak ale radí dát si svařák, grog nebo třeba pivo raději až po lyžování.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme