Slovinsko zvažuje povinnou vakcinaci státních úředníků. Země patří mezi nejméně očkované v EU

Slovinská vláda chce zavést povinné očkování proti covidu-19 všech státních zaměstnanců, kteří přicházejí do styku s veřejností. Řekl to ministr pro ekonomiku Zdravko Počivalšek, podle kterého stát nemůže být rukojmím neočkovaných, je-li vakcín dostatek.

Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro ekonomiku Zdravko Počivalšek připustil, že vláda v některých oblastech uvažuje o povinném očkování | Zdroj: Profimedia

Počivalšek uvedl, že stát nemůže připustit další plošný lockdown, jelikož si „nemůže dovolit pomoc ekonomice tak jako v minulosti“. „Máme možnost potlačit epidemii zdravotními opatřeními,“ řekl.

Povinné očkování by se podle něj následně mohlo postupně rozšířit i na další obory, kde je styk s veřejností častý.

V Litvě demonstrovaly tisíce odpůrců covidových pasů. Platit mají pro vstup do restaurace či salónů

Číst článek

Očkování nebo prodělání covidu-19 jako podmínku výkonu veřejné služby zmínil také ministr vnitra Aleš Hojs, který jmenovitě zmínil policisty. Jejich odbory ale odpověděly, že vláda nemá právo povinné očkování vyžadovat.

Jak doplňuje server Euracitv, zaměstnanci ve státní správě, ve zdravotnictví, pohostinství nebo obchodu musí být momentálně očkovaní nebo se nechat jednou týdně testovat. Za bezinfekční jsou považováni i ti, kteří nemoc v nedávné době prodělali.

Nedostatek očkovaných

Právě od nutnosti pravidelného testování si slovinská vláda slibovala motivaci lidí k vakcinaci. Slovinsko je ale spolu se Slovenskem na chvostu očkování proti koronaviru v Evropské unii. Plně očkovaných je 44 procent Slovinců.

Podle antropoložky Vesny Vukové Godinové je příčinou malé ochoty Slovinců nechat se očkovat relativně velké rozdělení společnosti a nízká podpora menšinové vlády premiéra Janeze Janši. Nedaří se podle ní také zvýraznit téma altruismu a jen málokdo řekne, že se nechal očkovat, aby ochránil druhé.

V zemi probíhají také protesty proti epidemickým opatřením. Před týdnem vtrhli do sídla slovinské veřejnoprávní televize protestující, kteří odmítají očkování a požadují svůj vlastní televizní program, ve kterém by informovali o neexistenci koronaviru. Asi dvě desítky demonstrantů vyvedla policie.

Tomáš Havlín, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme