Slovinský premiér rezignoval. ‚S touto koalicí nemůžu naplnit očekávání lidí,‘ řekl

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že odstupuje z funkce. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise podle médií zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní slovinský premiér Marjan Šarec | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

„Stručně řečeno s takovou vládou se nemůžeme pohnout kupředu, proto dnes odešlu svou rezignaci,“ oznámil podle deníku Delo předseda vlády hned v pondělí ráno.

„S touto koalicí, s touto situací v parlamentu nemůžu naplnit očekávání lidí. Budu schopen je naplnit po volbách,“ řekl podle agentury Reuters Šarec novinářům na pozdější tiskové konferenci.

O rostoucích neshodách a možném pádu Šarecova kabinetu média už nějakou dobu spekulovala. O nejisté stabilitě pětičlenné koalice, která má v 90členném parlamentu celkem jen 43 poslanců, hovořili pozorovatelé hned při jejím nástupu k moci před dvěma lety.

Protiimigrační témata

Volby členů Státního shromáždění, které se konaly 3. června 2018, vyhrála Slovinská demokratická strana. Ta sázela na protiimigrační témata. Její šéf, bývalý premiér Janez Janša, ale nedokázal vytvořit dostatečně silnou koalici kvůli odporu většiny stran, které se do zákonodárného sboru dostaly.

Šanci tak dostala koalice pěti stran pracně dojednaná Kandidátkou Marjana Šarece, která ve volbách skončila druhá. Šarec do ní získal Sociální demokracii, Stranu moderního středu expremiéra Mira Cerara, Stranu AB expremiérky Alenky Bratušekové a Demokratickou stranu důchodců Slovinska. Tento tým mohl díky dojednané spolupráci počítat ještě s hlasy devíti zákonodárců strany Levice, která ale kvůli neshodám podporu loni v listopadu ukončila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme