Slovinsko se po volbách vydává ‚pozitivní‘ cestou

Pozitivní Slovinsko, tak se jmenuje vítězná strana vzešlá z předčasných parlamentních voleb v této malé alpské zemi. Volební komise dnes předala prezidentovi republiky oficiální konečné výsledky, které potvrdily volební překvapení. Voliči totiž dali přednost levicové straně před pravicí, kterou favorizovaly prakticky všechny předvolební průzkumy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem voleb se stala levicová strana Pozitivní Slovinsko

Vítězem voleb se stala levicová strana Pozitivní Slovinsko | Zdroj: Reuters

Pod povrchem spořádané společnosti se ve Slovinsku odehrávaly změny, které vyvřely nečekaně na povrch právě v těchto volbách, kdy se vítězem voleb stala levicová strana Pozitivní Slovinsko.

Pozitivní Slovinsko je strana, jejíž vznik byl poněkud účelový. Její ideologie není příliš jasná, což je dáno zejména osobností jejího lídra, kterým je politik-manažer Zoran Jankovič. Ve volbách získala podporu 28% voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky slovinských voleb analyzoval ve Stalo se dnes zahraniční zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

Strana získala hlasy nejen lidí, kteří se obávají důsledků hospodářské krize, ale také ji podpořili zejména voliči z poměrně silné imigrantské skupiny přistěhovalců z bývalých jugoslávských republik. Tyto hlasy si získal Zoran Jankovič především nabídkou sociálního programu v Lublani nebo slibem postavit mešitu muslimské menšině.

Volební výsledek zajišťuje vítězné straně 28 křesel ve slovinském parlamentu. Druhou nejsilnější stranou je pravicová opozice bývalého premiéra Janeze Janši, který již předem avizoval, že s touto populistickou levicovou stranu koalici nevytvoří.

Pozitivní Slovinsko se při sestavování vlády, kterým ho v dohledné době pověří slovinský prezident Danilo Türk, bude moci opřít zřejmě o podporu menších politických stran. Vznikne tak nejspíše vláda levého středu.

Slovinsko má zhruba dva miliony obyvatel a až dosud žilo „spořádaným životem“. Je to republika, která získala nezávislost na Jugoslávii, a válka ji zasáhla s minimálními následky na rozdíl od ostatních jugoslávských republik.

Martin Dorazín, David Šťáhlavský, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme