Volby ve Slovinsku vyhrála protiimigrační strana expremiéra Janši, vládu ale sama nesestaví

Slovinská demokratická strana někdejšího premiéra Janeze Janši zvítězila v nedělních parlamentních volbách. Po sečtení více než 90 procent hlasů získala středopravá strana sázející v kampani na protiimigrační téma 25 procent. Druhá je protestní Kandidátka Marjana Šarece s 12,7 procenta. Rozložení sil nedává Janšovi šanci na sestavení jednobarevné vlády a média se shodují, že i kvůli radikální rétorice může mít potíž s vytvořením vládní koalice.

Tento článek je více než rok starý.

Lublaň (Aktualizováno: 5:59 4. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SDS Janez Janša v předvolební debatě na slovinské televizi, 28. května 2018.

Předseda SDS Janez Janša v předvolební debatě na slovinské televizi, 28. května 2018. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na třetím místě je těsně před sečtením všech hlasů sociální demokracie (SD) s deseti procenty a až čtvrtá dosud vládnoucí Strana moderního středu (SMC) s 9,6 procenta. Za ní figuruje formace Levice s 9,2 procenta.

Ochotu vytvořit se Slovinskou demokratickou stranou (SDS) koalici dala před volbami najevo jen strana Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (NSi), jejíž zisk se podle odhadů pohybuje kolem 6,6 procenta.

Po přepočtu na mandáty by SDS mělo připadnout 25 křesel v 90členném parlamentu, druhá LMŠ získá 13 křesel.

‚Rozséváním strachu překročil meze‘

Bývalý komik, novinář a posléze kandidát na prezidenta Marjan Šarec koalici s Janšou vylučuje. „Rozséváním strachu (z migrantů) a zapojením premiéra sousední země (Viktora Orbána) do naší kampaně překročil veškeré meze. Ani já, ani lidé z mé kandidátky se do takové konstelace zapojit nemohou,“ řekl agentuře AFP. 

Slovinsko jako druhé Maďarsko? Favorit nedělních voleb vzývá Orbána a potírání migrace

Číst článek

Migrační politika je ve Slovinsku citlivým tématem zejména nyní, kdy se mluví o možné nové migrační vlně přes „novou balkánskou cestu“, která by opět vedla přes Slovinsko.

Janša už byl předsedou vlády dvakrát (2004-2008 a 2012-2013). Koaliční potenciál mu však podle expertů kromě vyhrocené protiimigrační kampaně snižuje i jeho pověst kontroverzního politika zatíženého několika skandály a soudními kauzami.

V neděli dal Janša najevo, že je otevřen spolupráci se všemi stranami. „Jsme otevřeni spolupráci, Slovinsko čelí těžké době, která vyžaduje spolupráci,“ reagoval pravděpodobný budoucí premiér na výsledky voleb.

Uznal však, že vyjednávání o možné koalici nebude lehké, když podotkl, že bude zřejmě potřeba nějaký čas počkat, než budou možné seriózní rozhovory o nové vládě.

Do osmých parlamentních voleb od nabytí samostatnosti Slovinska v roce 1991 se přihlásilo 25 stran, o 90 poslaneckých míst se uchází na na 1600 kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme